Külmadest ja tuulistest ilmadest saavad osa ka meie ustavad majavalvurid ja seltsikoerad. Iseenesest ei ole selles midagi halba, kuid eluajal tekkinud liigese kroonilise põletiku ehk osteoartriidi korral hakkavad jaheda rõske ilmaga „kondid valutama“ ja võib-olla seetõttu ei saagi neljajalgsed sõbrad nautida kevadisi jalutuskäike. . . .
Kas koeral on krooniline liigesepõletik? Kas ta tunneb valu? Kuidas valu ära tunda? Need on küsimused, mille vastuste leidmiseks on veterinaarmeditsiin viimasel kümnendil väga palju tehtud.
Kroonilise liigesepõletiku ehk orteoartriidi korral on liigeses tekkinud püsivad muutused, mis süvenevad koera vanuse kasvades. Nende muutustega kaasnevad liigese paksenemine, liikuvuse vähenemine ja krooniline valu. Liigesemuredest ohustatumad tõud on bernhardiinid, berni karjakoerad, saksa lambakoerad, labradori retriiverid, samuti teised suured ning massiivsed koeratõud.
Kuidas valu ära tunda
Osteoartriidiga kaasneb krooniline valu ja selle äratundmine võib paljudel puhkudel raskusi valmistada. Põhjus on väga lihtne, sest iidsetest aegadest on loomadel igasuguste valu- ja nõrkusilmingute alalhoiuinstinktid kadunud tänasesse päeva ja see tähendab, et valuilmingute väljanäitamine on neile jätkuvalt tabu.
Osteoartriidi varasteks märkideks võivad olla
- Ebameeldivustunne liikumisel, treppidest käimisel ja lamamast ülestõusmisel.
- Vähenenud aktiivsus, eriti mängides.
- Sagenenud puhkepausid.
- Aeglane ja kange kõnnak, eriti pärast puhkust.
- Lonkav, hüplik või seotud kõnnak.
- Liigese või liigeste paksenemine.
Kuidas looma aidata
Kahtluse korral soovitaksin ette võtta põhjalikud terviseuuringud. Operatsioonide ja ravimite näidustuse osas langetab otsuse loomaarst, kuid ka ise saab liigesepõletiku kulgu mõjutada.
1. Kehakaal normi.
Paljud vanemad koerad kalduvad tüsedusele, mis rikub kogu looma elukvaliteeti. Lisaks langeb probleemsetele liigestele normaalsest suurem koormus ning see kiirendab liigesepõletiku süvenemist. Ideaalkaal aitab hoida lemmikut aktiivsena kõrge vanuseni ja lisaks sellele saame maandada ka teatavaid sisehaiguste riske.
2. Liigesepõletiku pidurdamiseks õige toit.
Tänapäeval on välja töötatud liigesepõletikega koertele igapäevane ravidieet, mis pidurdab põletikuprotsessi ja vähendab sellega kaasnevat kroonilist valu. Seega on võimalik ka igapäevase toiduga koera liikumisrõõme suurendada.
3. Igapäevane füüsiline koormus.
Füüsiline koormus on väga oluline, sest krooniliste protsesside korral muutuvad liigesed jäigaks ja nende liikuvus väheneb. Jalutades saame hoida koera lihased toonuses ja parandada liigeste liikuvust. Osteoartriidi korral ei piisa ainult koera õue laskmisest, sest üldjuhul eelistavad nad siis lamada ja puhata. Piisavaks füüsiliseks koormuseks on regulaarne jalutamine ja kerge jooksutamine 15-40 minutit päevas. Füüsilise koormuse annab ka haigestunud jala (jalgade) massaaž ja liigeste painutus-sirutus.
4. Toidulisandid.
Liigeste ainevahetuse parandamiseks ja põletikuprotsessi mõjutamiseks on saadaval terve rida suukaudseid vahendeid. Pikas perspektiivis võib kasuks tulla kondroitiini ja glükosamiini lisaks andmine.
5. Ümbritsev elukeskkond valu- ja stressivabaks.
Kõlab küll nagu mõne partei valimisloosung, kuid koerte jaoks tähendab see pehmet ja sooja magamisaset, lühemaajalist viibimist külmas ja rõskes sügisilmas, treppidest liikumise vältimiseks kaldteede kasutamist (sama kehtib ka autosse ronimisel), kammimist, kõrva tagant sügamist ja igapäevast tihedat suhtlemist.
Kui nimetatule lisanduvad veel regulaarsed terviseuuringud, vajaduse korral liigeste kirurgiline korrigeerimine ja arsti ettekirjutusest lähtuv pikaajaline valuvaigistav ravi, siis, uskuge mind, oleme üheskoos astunud väga pika sammu lemmiklooma parema elukvaliteedi poole.
Marti Lasn
MTÜ Teie Loomakliinikud