See imeline väike loom on aretatud seltsikoeraks ja kaaslaseks inimesele. Ta armastab väga oma peremeest, pereliikmed, kes rõõmuga võtavad osa pere igapäevastest toimetamistest. Iseloomuomaduste poolest on väike koerake sõbralik, elav ja julge – tihti ka hulljulge. Teda võrreldakse üliväikest kasvu vapra sõjamehega. Chihuahua on elavaloomuline, ta vajab inimese lähedust ja on õnnelik, kui saab oma peremeest saata jalutuskäikudel, ta tuleb heal meelel pikaks päevaks ka tööle kaasa.
Seltskonnas on ta enamasti tähelepanu keskmes, mida ta täiel rinnal naudib. Chihuahua armastab ülekõige aga oma peremehe süles olla ja võimalusel nägu limpsida.
Ühes peres kasvades lepib väike chihuhua kõigi elanikega, kuid tähelepanu puudus teeb ta armukadedaks ja sageli ka jonnakaks. Chihuahua on väga hea valvur ja peremehe omandi kaitsja. Võõraid tervitab ta kindlasti kõva haukumisega. Cihuahuad pikalt ei võõrasta – juba varsti kutsub ta külalisi mängima või üritab võõraid ära kasutada ja ennast silitama või sügama meelitada.
Chihuahua on väga hea valvur ja peremehe omandi kaitsja.
Väikeseid lapsi chihuahuad enamasti pelgavad. Laste liigutused on äkilised ja ettearvamatud, laste mäng on sageli mürarikas ja kiireloomuline, seetõttu on oht väikest koera mänguhoos vigastada. Seletada lapsele, et see pisike koer pole mitte mänguasi, ei vii sageli tulemuseni. Perekondades, kus on väike chihu ja pisike laps, tuleb neid jälgida.
Need pisikesed loomad armastavad omale magamiseks valida pehmeid ja sooje kohti, sageli poevad hoopis mõne pehme eseme alla magama, mille tõttu on neile ettevaatamatuse tõttu viga tehtud. Väga kõrgelt alla hüpates on koerad oma põlvi vigastanud. Kõike seda tuleb arvesse võtta ja enda kodus vajadusel ümberkorraldusi teha.
Väike koerake vajab päevas vähemalt kaks ja enam korda väljas jalutust. Soovib ju temagi uusi tutvusi sobitada ja oma vajalikud toimingud õue teha. Liigesed, seedeelundkond, vereringe ja kogu keha peab oma normaalseks toimimiseks koormust saama ja ninagi peab lõhnu tundma. Jalutuskäigud ei pea olema pikad, maksimumetapp ühel jalutuskäigul ei tohiks ületada kolme kilomeetrit. Vastavalt õues olevale temperatuurile tuleks ka jalutuskäikude pikkused valida.
Chihuahual ei ole aluskarva ja rasvakiht on väga õhuke, seetõttu tuleb olla ettevaatlik vihmase ja tuulise ilmaga. Spetsiaalsest vihmajakist on suur abi, koer ei saa märjaks ega poriseks, samuti pole vaja pärast tuppa tulles koera üleni pesta. Hilissügisel ja talvel tuleb soojast kliimast pärit koera kindlasti riietada pikemaks jalutuskäiguks. Parim materjal külma ilma jakiks, jopeks või kombinesooniks on fliis, kuna see materjal hoiab hästi sooja ja ei lase tuult ega niiskust koheselt läbi. Peremehega reisile meeldib koerale väga minna – pikk auto-, laeva- või lennureis ei ole koerale koormavaks, kui vaid spetsiaalne kott, söök ja vesi kaasas on.
Chihuahua on väga uudisimulik ja tuleb kaasa kõikjale, ka ostukeskusesse ja kohvikusse, kui vaid lubatakse ja kaasa võetakse. Jälgida tuleb ka seda, et aluskarvata koer üle ei kuumeneks – põues või kotis olles võib kuumas ja õhuvaeses kohas selline asi tõesti juhtuda. Suvel koer riietamist ei vaja, küll tuleb aga teda ereda keskpäevase päikese eest ülekuumenemisohu tõttu kaitsta. Seega keskpäeval koera randa viia ei ole mõistlik. Pärastlõunast päikest chihuahuad lausa naudivad ja sageli võib neid toas päikeselaigus pikutamas näha. Ujuda armastavad nemad nagu kõik koerad – ikka sooja ilmaga parajas temperatuuris ja eelkõige magedas vees. Pärast meres ujumist on soovitatav koer kodus üle pesta. Merevesi on soolane ja võib esile kutsuda nahaärritust.
[xyz-ihs snippet=”vahejoon”]
Kokkuvõtteks
- väga truu
- vajab palju tähelepanu
- talub hästi reisimist
- vajab koolitust
- on väga seltskondlik
- tarvilikud toimingud teeb ta õue
- teda saab kõikjale kaasa võtta
- ta on truu sõber pikkadeks aastateks