Missugune on ebakindel koer? Stressis, närviline, arglik, vőib-olla ka agressiivne! Selline koer ei suuda kohaneda uute olukordadega, tema käitumist mőjutab pidev ebakindluse tunne ja oskamatus erinevates situatsioonides adekvaatselt käituda.
Seepärast on ülioluline kutsika sotsialiseerimine, kutsikas peab maast madalast őppima, tutvuma erinevate situatsioonidega ja saama palju kogemusi.
Ei tohiks unustada, et koeraomaniku ja kasvataja kohustus on kaasa aidata kutsika enesekindluse ja enesehinnangu tugevnemisele. Nii palju oleks vähem probleemkäitumist, kui ei oleks nii palju ebakindlaid ja araverelisi koeri. Argusest johtuv agressiivsus on suur probleem koeraomanikule.
Enesekindlal koeral on lihtne elada, ta ei pea kannatama pideva stressi all. Enesekindel koer saab hakkama ka ohtlikes situatsioonides ja ta usaldab (loe: julgeb usaldada) oma peremeest/karjajuhti.
Mis siis teeb koera ebakindlaks?
Eelkőige halvad ja negatiivsed elukogemused ja/vői kogemuste puudumine, kutsikana läbielatud šokid ja ehmatused jne. Inimese ebaloogiline käitumine, mida koer ei mőista, vőib samuti mőjutada koera enesekindlust ja enesehinnangut. Samuti valed koolitus- ja kasvatusmeetodid. Neid pőhjuseid on palju-palju rohkemgi, kuid siin olid välja toodud enim levinud ning pőhilised.
Iga őnnestumine kasvatab koera enesekindlust, see teadmine, et ta käitus őigesti, et ta oskab, et temaga ollakse rahul. Siin peitub enesekindluse tőstmise vőti! Sellepärast soovitatakse lőpetada treeningsessioon alati harjutusega mida koer kőige paremini sooritada oskab. Enesekindlust vähendab ka näiteks pidev “Ei” käskluse kordamine, andmata koerale vőimalust őigesti käituda – see tekitab temas pettumuse tunde. Kasvatamise alus on koera suunamine őigele käitumisele ja talle őieti käitumise vőimaluse andmine.
Enne koera koolitamise alustamist tuleks endale selgeks teha, missugune on sinu koera iseloom ja läbi mőelda, missuguseid omadusi tuleb koeral arendada ja missuguseid instinkte vähendada. Ka kutsikast on vőimalik “välja lugeda”, missugune on tema enesehinnang, hea kasvataja muide peaks oskama kutsika tulevasele omanikule kutsika käitumisest ja iseloomust rääkida. Kas kutsikas on arg, ebakindel, tőrjuv, agressiivne jne.jne.
Kahjuks koera ebakindlus süveneb kui selleks midagi ette ei vőeta nagu see kipub olema ka teiste käitumisprobleemide puhul. Inimese ebakindel hoiak kandub üle koerale ja vastupidi, seega esimene samm ebakindla koera enesehinnangu tőstmiseks on olla ise tugev ja enesekindel. Igas hirmutavas olukorras tuleks pakkuda koerale moraalset tuge ja vajadusel muidugi ka füüsilist.
Esimene samm on őpetada koerale, et ta saab sind usaldada ning vajadusel sinulpoolset kaitset. Kindlasti tuleb käituda karjajuhina! Sinu käitumismudel peegeldub sinu koeras – ka ebakindlus. Koer tajub niivőrd peeneid nüansse meie käitumises, et tal vőib tekkida stress juba enne hirmuallikaga kohtumist, sest meie kehakeel signaliseerib, et ahah, kohe juhtub midagi hirmsat. Seega, enesekontrolli on vaja!
Kui tunned, et oled ise enesekindel, hakka pakkuma oma koerale positiivseid elamusi – iga päev step by step üks väike positiivne kogemus, julgusta koera kui ta käitub őieti. Alusta ettevaatlikult, julgusta ja kiida koera omaalgatuslikku tegevust, ära sunni teda millekski. Koer peaks oma edenemisrütmi ise valima. Nt inimesi kartvat koera ei tasu sundida kohtuma saja talle vorsti pakkuva inimesega, et võimalikult ruttu talle meeldivaid kogemusi organiseerida. Pigem veeda alguses koeraga kahekesi aega, őpeta talle, et sina elad tema kogemustele ja őnnestumistele kaasa.
Allikas: Ebakindel koer, mida teha? | Koer.ee