Samamoodi kui inimesed võivad kassid ja koeradki käreda talveilmaga külmetuda, palavikku jääda ning nohu, köha või põiepõletiku saada, kirjutab ajaleht Pärnu Postimees.
Vana-Pärnu loomakliiniku loomaarsti Ilme Tali sõnutsi tuleb talve lähenedes kliinikusse üha rohkem loomaomanikke, kelle lemmik on mõne külmetushaiguse küüsi langenud. Eriti ohtlik on aeg, kui külmalaine saabub järsku, pärast sooja. Täpselt nii nädal tagasi juhtuski.
Kuidas ära tunda, kas teie kass või koer on külmetunud? Tali sõnutsi on esimesed ohu märgid, kui loom ei taha süüa ega juua ning konutab kurvalt nurgas. “Meeleolu- ja söögiisumuutusele tuleb kindlasti kohe tähelepanu pöörata,” hoiatas tohter.
Meeleolu- ja söögiisumuutusele tuleb kindlasti kohe tähelepanu pöörata
Samal ajal proovib mõni koer peremeest üle kavaldada ja suhtleb haigenagi vaprat nägu tehes perega. Seetõttu võib haiguse algus omanikule märkamata jääda ja arsti juurde jõutakse siis, kui tõbi on juba kaugele arenenud.
Tavalised talvised haigused kipuvad koertel olema hingamisteede tõved ja põiepõletik. Neist viimane kimbutab eelkõige ketikoeri. Just eakad koerad on kõikvõimalikele külmetushaigustele eriti altid. Kassegi ohustavad samasugused hädad, kui nad kauaks välja jäävad.
Paraku pole paljud inimesed harjunud haigestunud loomaga arsti juurde minema. Tali soovitab tõvekahtluse korral vähemalt helistada loomaarstile ja nõu pidada. Täpset diagnoosi ei saa telefonitsi loomulikult panna, küll aga otsustada, kas peaks kliinikusse kohale tulema.
Selle, kas üldse tasub lemmiku pärast muretseda, saab kodus välja selgitada looma kraadides. Tavalise termomeetriga kipub see väga tülikas olema, kuna loom ei suuda ju kraadiklaasiga kümme minutit rahulikult lebada. Head on digitaalsed termomeetrid.
Looma kraaditakse pärakust ning arvestada tuleb, et kasside ja koerte kehatemperatuur on inimese omast kõrgem. Kasside normaalne temperatuur on kuni 39,2 kraadi, väikestel koertel 38,6-39,2 ja suurtel 38,8-39.
Tavaline murelaps on talviti teedele-tänavatele puistatav sool, mis koerte käpaaluseid kuivatab. Nii võivad loomad saada haavandid, mis kõndimise valulikuks muudavad.
Abiks on kliinikutes müüdav käpavaha, mida võiks enne õueminekut peale määrida. Pärast jalutuskäiku tasub linnakoera käpad veega üle loputada.
Käreda külmaga kiidab Tali igati mõistlikuks koerte vestidesse riietamise. “Hõreda karvkattega toakoertele tasub küll tuulise ja külma ilmaga need selga panna,” soovitas loomaarst. “Paksu karvkattega loomad neid loomulikult ei vaja.”
Allikas: Kassi ja koera ohustab külmaga köha | Lemmik.ee