Chihuahua Sõprade Liit Facebookis
Chihuahua Sõprade Liit Twitteris
Chihuahua Sõprade Liit Instagram

Koerte enimlevinud käitumisprobleemid ja lahendused

25. juuni, 2014

Koerte enimlevinud käitumisprobleemid ja lahendusedKäitumishäiretest räägitakse tihti, kuid probleemi lahendama asudes taipab koeraomanik sageli, et vea on kuskil teinud tema ise. 80% koera käitumisest on őpitud, 20% pärilik. Me ise kasvatame oma koertest probleemsed! Loomulikult on erandeid, kuid sellisel juhul on juba viga tehtud koera aretuses. Korralik vastutustundeline kasvataja aretab vaid psüühiliselt terveid koeri!

Koerad on väga head psühholoogid ja tavaliselt tunnevad oma peremehi läbi ja lõhki. Koer kasvatab ka pidevalt meid, kuid me ei taipa seda. Et probleeme ei tekiks, peaks iga koeraomanik käituma nagu karjajuht, aru saama, et mis on koerale lubatud, see on alati lubatud, mis keelatud, see on alati keelatud ja loomulikult mőistma, et koer őpib kogu oma elu – oma reaktsioonide ja käitumisega őpetame teda kogu aeg.

Nüüd konkreetsemalt probleemidest.

Koer närib oma saba, lakub käppasid

Siin vőib olla tegu neuroosiga, ainevahetushäiretega vői allergiaga mis tuleneb tihti sobimatust toidust. Neurootilisel koeral on see eneserahustamise viis. Tavaliselt on sellised koerad närvilised ja stressis. Stressi vőib olla tekitanud igavlemine ja vähene aktiviseerimine. Esimene asi peaks olema käik loomaarsti juurde, et selgitada välja, kas koeral on allergia. Vőib-olla tal nahk pidevalt sügeleb ja sellest ka närvilisus. Kindlasti tasuks toitu muuta. Ja järgnevalt tuleks ette vőtta pikk-pikk aktiviseerimise programm. Koera tuleb hoolikalt jälgida ja kohe, kui ta hakkab nt oma saba närima, tuleks ta tähelepanu mujale tőmmata, temaga midagi huvitavat teha.

Koer sööb prügi jms sodi

Tavaliselt algab see mingi aine puudusest, hiljem muutub lihtsalt halvaks harjumuseks. Kui koer on hakanud seda hiljuti tegema vőib abi olla lihtsalt toidu muutmisest. Kui see komme on olnud juba kauemat aega, tuleb kasutada käsklust “Ei”. Ja jälgida, et jalutuskäigud oleksid huvitavamad.

Kutsikas näksib ja “hammustab” käsi jms

Enamjaolt kaob see komme iseenesestki hiljemalt 7-ndaks elukuuks, kuid samas on oluline kutsikale őpetada, et igasugune hammaste kasutamine inimeste puhul on taunitav. Paku oma kutsikale ohtralt närimiskonte- ja mänguasju. Hammaste vahetumise ajal vőid mőne riidest mänguasja märjaks teha ja mőneks ajaks sügavkülma panna. See leevendab igemete sügelemist. Väldi igasuguseid vőistlemis- ja tirimismänge, kus kutsikas läheks hoogu ja metsikuks. Őpeta kutsikale, et hammustamine ja näksamine on valus. Kasutada vőib ka veepritsi mis sisaldab sidruni- vői äädikavett. Kui kutsikas hammustab vői hakkab käsi näksima, tuleks talle seda vett suhu (!) pritsida (muidugi nii, et ta ei saaks aru, et seda teed just sina), ta hakkab seostama oma tegevust halva maitsega suus.

Urisemine

Urisemine ei pruugi tähendada, et tegu on agressiivse koeraga, pigem on see ebakindluse, hirmu/arguse ja usaldusepuuduse märk. Tuleks jälgida koera üldist kehahoiakut, tavaliselt on siis kőrvad peadligi tőmmatud ja saba jalgevahel. Probleemi lahendus peitub usalduse ja kindlustunde tagasivőitmises. Kui koer uriseb vői reageerib jalutuskäikude ajal vastutulijatele, tuleks vaagida, kas tegu on őpetatud käitumismudeliga vői peab koer end karjajuhiks. Őpetatud käitumismudeli puhul matkib koer oma peremehe käitumist, me ei pruugi ise arugi saada oma hoiakutest ja signaalidest, kuid koer tajub seda. Muud pőhjused vőivad olla valu, puudulik sotsialiseerimine kutsikaeas vői hirm vőőraste vastu.

Koer on agressiivne, domineeriv vői hammustab

Siin tasub kindlasti nőu pidada spetsialistiga, et selgitada, kas me oleme ise oma koera agressiivseks kasvatanud vői on tegemist geneetilise veaga. Kui koer kipub domineerima, vőivad abiks olla karjajuhi positsiooni kinnistamise harjutused – tihti on pőhjus lihtsalt selles, et me ei oska käituda karjajuhina. Igasugune koera füüsiline karistamine ja vaimne terroriseerimine teevad varem vői hiljem koera agressiivseks – kőige ohtlikum koer on hirmunud koer! Koer vőib olla ka haige, tal vőivad olla näiteks äkilised valuhood ja ta hammustab. Igasuguse agressiooni puhul tasub kindlasti pöörduda kogenud koerakoolitaja poole.

Allikas: Koerte enimlevinud käitumisprobleemid ja lahendused | Koer.ee

  • Tule trenni!
    Koerte trennid
  • Saagem sõpradeks

  • Raamat “43 trikki koertele”
    Raamat "43 trikki koertele"
  • Meie toetame
  • Meie liikmelisus
  • Chihuahua Sõprade Liit | Registrikood: 80343122 | Telefon: (+372) 503 7388 | E-post: info@chihu.ee | a/a: 221056303035 Swedbank