Chihuahua Sõprade Liit Facebookis
Chihuahua Sõprade Liit Twitteris
Chihuahua Sõprade Liit Instagram

Väljaheidete söömine ehk koprofaagia

5. märts, 2013

Väljaheidete söömine on enamikule inimestest üks tülgastavamaid asju, mida koer võib teha, kuid koera jaoks on see täiesti normaalne. Meil on raske mõista, miks peaks koer tahtma oma väljaheiteid süüa – võib-olla on tal puudus teatud toitainetest, äkki on ta lihtsalt näljane või meelitab teda (koera jaoks) meeldiv lõhn. Kuigi koprofaagia tähendab enamasti enda väljaheidete söömist, võib koer sama hästi süüa ka teiste loomade väljaheiteid, mis talle ette juhtuvad. Koerte jaoks on hobuste ja kasside väljaheited tihti isuäratavamad kui teiste koerte väljaheited. Loomaarstid on avastanud, et raskelt seeditavad toidud, mis sisaldavad suhteliselt vähe kiudainet ning palju tärklist, tekitavad sagedamini koprofaagiat. Seetõttu vähendab kiudaineterikas toit tõenäosust, et koer väljaheiteid sööb. Väljaheite koostis ja seedimata toitainete osa väljaheites suurendavad samuti tõenäosust, et koer seda sööb. Kui koer saab väljaheite söömisest kõhulahtisuse, jätab ta selle vastiku kombe ilmselt järele.

Et kommet välja juurida, veenduge esmalt, et toit, mida koer sööb, sisaldab kõike vajalikku ja et ta saab piisavalt süüa. Kui menüümuutused ei aita ja mingit meditsiinilist põhjust ei leita, peate selle käitumise kontrolli alla saama, enne kui see harjumuseks muutub. Võite proovida mõnda nippi, nt lisada ebameeldiva maitsega ainet väljaheidetele, et need söömiskõlbmatuks muuta, või panna midagi koera toidu sisse, mis muudaks selle pärast seedekulglga läbimist ebameeldivaks. Parim moodus takistada koeral väljaheidete söömist on muuta need kättesaamatuks – koristage tema järelt ja hoidke aed puhas. Kui neid pole, ei saa ta neid ka süüa.

Ärge kunagi karistage koera väljaheidete söömise eest, sest sellest pole kasu. Loomaarstid soovitavad koera tähelepanu kõrvale juhtida, kui tabate ta väljaheiteid söömast. Teine võimalus on panna koerale pähe suukorv, kui ta aeda häda tegema lasete, see peaks mõjuma 30 kuni 60 päeva jooksul. Koprofaagiat esineb kõige sagedamini 6 kuni 12 kuu vanustel kutsikatel ja tavaliselt kaob see koera esimese sünnipäeva paiku.

Igal koeral oma lõhn

Koerad nuusutavad tutvudes teineteise tagumikku. Tundub, et igal koeral on talle iseloomulik lõhn, ilmselt tekitavad selle anaalnäärmed. Nii on võimalik eristada ka koera sugu ning see annab märku, millal emane on vastuvõtlik isaste tähelepanule. Mõni koer näksab, kui ta privaatsete kehaosade juurde üritatakse tungida.

Allikas: Väljaheidete söömine ehk koprofaagia

  • Tule trenni!
    Koerte trennid
  • Saagem sõpradeks

  • Raamat “43 trikki koertele”
    Raamat "43 trikki koertele"
  • Meie toetame
  • Meie liikmelisus
  • Chihuahua Sõprade Liit | Registrikood: 80343122 | Telefon: (+372) 503 7388 | E-post: info@chihu.ee | a/a: 221056303035 Swedbank