Iga koer vajab nii vaimset kui ka füüsilist tegevust. Kujutage ette, et te lamate päevad läbi kodus ja ainsad sündmused teie elus on elukaaslase kojutulek ja söögiaeg. Selline elustiil võib ju mõneks päevaks üsna ahvatlevgi näida, kuid kui päevakava kordub nädalast nädalasse, siis muutub see üsna ruttu igavaks.
Tihtipeale ei piisa koerale igapäevastest jalutuskäikudest, tegevust vajab ka tema aju. Mõttetegevus väsitab koera tavaliselt kiiremini ja rohkemgi kui füüsiline koormus. Eestis leidub tegevust iga koera jaoks, olenemata tõust ja suurusest. On väga erinevaid koeraspordialasid, alustades igapäevasest kuulekusest ning lõpetades vetelpääste ja kelguveoga.
Päästetreeningul õpetatakse koer asju ja inimesi otsima. Koeratantsus esitavad koer ja omanik trikke, mis on omavahel ühendatud ja muusikaga sobitatud. Frisbee ehk lendavate taldrikute mäng on samuti eraldi koeraspordiala, kus on eri stiile ja võistlusi. Flyball on kiirusele orienteeritud ala, kus koerad jooksevad üle madalate tõkete ja toovad palli raja lõpust omanikule tagasi. Agility on takistusrada, kus koer peab omaniku juhendamise järgi eri takistusi läbima, oluline on nii täpsus kui ka kiirus.
Igale tõule sobiv ala
Jahikoertele on olemas jahikatsed, hurtadele maastikujooksu võistlused, veekoerad tegelevad vetelpäästega ja kelgukoertel on oma veospordialad. Kõigil rahvusvahelistel koeraspordialadel korraldatakse ka maailmameistrivõistlusi.Iga ala jaoks ei pea olema kindlat tõugu koer, Eestis tegelevad eri spordialadega väga erinevad koerad chihuahua’st bernhardiinini.
Kindlad spordialad seavad loomulikult ka teatud piirid: agility’ga on väga suurtel koertel raske tegelda, sest tuleb läbi mahtuda 60-sentimeetrise diameetriga rõngast, ja veospordis on keeruline väga väikese koeraga osaleda. Seevastu jälge ja kuulekuskoolitust on võimalik õpetada sisuliselt igale koerale. Kõik alad ei vaja ka iganädalast trennis käimist, vahel piisab tekkinud probleemide lahendamiseks regulaarsest treeneriga suhtlemisest ja ülevaatustest.
Kindlal alal kõrgete eesmärkide poole püüeldes on loomulikult hea valida ka selle ala jaoks võimalikult heade eeldustega koeratõug.
Kindla ala harrastamiseks peaks koolitaja poole pöörduma juba kutsikaga, sest kuigi regulaarselt trennis käima saab hakata võib-olla alles aastase koeraga, on väga oluline, kuidas kodus väikese kutsikaga käitutakse. Paljusid hilisemaid probleeme on võimalik õige kutsikakoolitusega vältida.
Kui leiate endale ja oma koerale sobiva tegevuse, saate koju rahuliku ja õnneliku koera.
Kuulekuskoolitus ja sõnakuulelikkus
Tuntumad koolitusalad on kuulekuskoolitus ja sõnakuulelikkus, millest esimene on Eesti enda koolitusala, teine aga rahvusvaheline. Kuulekuse osa sisaldavad ka põllujäljekatse ja rahvusvaheline teenistuskoerte koolitusala IPO (Internationale Prüfungsordnung). Põllujäljekatse on samuti Eesti-sisene koolitusala, rahvusvaheliselt on olemas kuulekuse osa FH (Fahrtenhundprufung) jäljekoolitus, kus koer peab võõra inimese jälgi mööda liikudes üles leidma.
IPO koosneb kolmest koolitusalast: jälg, kuulekus ja kaitsekoolitus. Jäljelt tuleb koeral jällegi üles leida sinna jäetud esemed. Jälje vanus, raskus ja esemete arv sõltub tasemest. Kuulekuse osas peab koer oskama kõrvalkõndi, liikumiselt istumist, lamamist ja seismist, edasi saatmist ja erinevate esemete toomist. Kaitsekoolituse osas peab koer varrukamehe üles leidma, teda valvama, tema põgenemist takistama ja ta kinni pidama.
KOMMENTAAR
Riina Jõgila
loomaarst
Koerasport on puhas rõõm nii omanikule kui ka koerale. Seejuures ei tohi unustada, et ka koertel tekivad pärast aktiivset treeningut lihaspinged. Venitusi tuleb teha kohe pärast aktiivset liikumist või mängimist, sest siis on koera lihased soojad.
Venitamine parandab lihaste ja liigeste elastsust, pärast venitamist paraneb lihase verevarustus ja lihas muutub tugevamaks. Venitamine vähendab vanade vigastuste tõttu tekkinud lihaspingeid ja kaitseb uute vigastuste tekkimise eest. Regulaarne venitamine parandab koera liigeste liikumisulatust, sammu pikkust, koordinatsiooni ja reageerimiskiirust. Peale kõige eel-öeldu – see lihtsalt meeldib koerale.
Keida Tirmaste,
MTÜ Teie Loomakliinikud