Kevad-talvisel ajal võetakse ette päris palju koerte ja kasside kastreerimise operatsioone, et vältida tüütut kontserti loomade jooksuajal ja hoiduda looma soovimatutest järglastest. Et operatsioon teostatakse narkoosis, annan loomaomanikule mõned üldisemad soovitused lemmiku operatsioonijärgseks hoolitsemiseks.
Mõistlik on operatsioonipäeval loomale mitte süüa anda, et vältida looma oksendamist narkoosi jäämisel.
Tavaliselt saab klient looma kliinikust kätte juba ärkvelolekus. Transportimisel hoidke loom soojas.
Koju jõudes peab arvestama järgnevat
- Et narkoosiained väljuvad kehast alles 24 tunni möödumisel, võib loom sellel ajal oksendada, tahtmatult urineerida või loid olla. See on seotud narkoosiainetest tekkivate kõrvalmõjudega ja on paratamatult normaalne operatsioonijärgsel perioodil.
- Hoidke loom soojas, eriti kass. Hea oleks kass asetada omaette nurka, mille lähedal oleks mõni küttekolle või all põrandaküte. Kassile asetage alla puhtad pehmed soojad materjalid, eesmärk on vältida alajahtumist.
- Vesi peab olema vabalt saadaval.
- Süüa oksendamise vältimiseks pigem mitte andke, seda eriti kaua kestnud ja raskemate operatsioonide järgselt.
- Et haav paraneb 10-14 päeva, tuleb sellel ajajärgul loomale rohkem hoolt ja tähelepanu pöörata. Ideaalsel juhul võiks tavaliselt õues elav loom sel ajal toas elada. Kui see võimalik pole, siis võiks loomale võimaldada kuiva allapanuga aseme tuulevaikses kohas.
- Aeg-ajalt tuleb jälgida haava seisukorda – kas on liigset punetust, turseid või mädase nõre eritust.
- Kõikvõimalike küsimustega pöörduge oma loomaarsti poole. Õigeid valikuid soovides.
Raimond Strastin
Saue Loomakliiniku loomaarst