Ressursside kaitsmine tähendab seda, et koer kontrollib kaitsva kehakeele ja agressiooniga ligipääsu toidule, esemetele, inimestele jaasukohtadele, mis on talle olulised. See on koertele võrdlemisi omane käitumine, mida mõjutavad sõltuvalt olukorrast mitmed erinevad keskkonnategurid ning koera loomulik ellujäämisinstinkt.
Näiteks saab koer, kellel on esimesena ligipääs toidule, rohkem ja paremaid toitaineid. Kuigi tuhanded aastad koerte kodustamist on muutnud koeri mitmel viisil, jäävad instinktid mingil määral siiski alles. Tänu inimestele, kellelt koerad saavad toidujäätmeid, on koerad läbi aegade palju muutunud ning ei vaja enam ellujäämiseks karjaliikmeid. Vastupidi, teised koerad on muutunud toidu kättesaamisel konkurentideks ja ohustavad ellujäämist, seega muutub toidu kaitsmine väga oluliseks.
Kas koerad, kes kaitsevad oma ressursse, on ebakindlad?
Ressursside kaitsmine on tavaliselt seotud läbi aegade tekkinud ebakindluse ja võimetusega saada hakkama sotsiaalsetes olukordades, sealhulgas ka tuttavate inimeste või koertega.
– Ebakindel koer näeb igaühes potentsiaalset ohtu oma ressurrssidele (toit, mänguasi, ruum või kaaslane).
– Koer, kes kaitseb oma ressursse, ei talu konkurentsi ja kaitseb oma ressursse, säilitamaks esmast ligipääsu.
– Kaitstava ressursi olulisus koera jaoks ja oht seda kaotada muudab koera üha enam valvsaks, vihaseks ja ärritunuks.
Kas koera peaks selle eest karistama?
Inimesed ei mõista üsna sageli sellist käitumist ja kipuvad koerte peale vihaseks saama, tekitades vastasseisu. See suurendab omakorda konkurentsi ning koer tunneb veel suuremat vajadust ressursside kaitsmiseks. Füüsiline karistamine sellistes olukordades on halvim, mis inimene koerale teha saab. Selliseid koeri tuleb püüda mõista ja neile oma rahuliku käitumisega usaldust sisendada. Nii tunneb koer end vähem ohustatuna. Ärge kunagi kasutage sellise koera juures domineerivat või väljakutsuvat käitumist.
Kuidas vähendada koera kaitsvat käitumist toidule?
– Alustada tuleks situatsiooni muutmisest – muretsege uus toidukauss ja asetage see uude kohta.
– Muutke toiduaegu, siis on koer vähem pinges, kuna ta ei tea, millal toit tuleb ja ei valmistu seda kaitsma.
– Kasutage tühja kausi meetodit. Võtke üles tühi kauss ja tehke nagu paneksite sinna toitu.
– Asetage tühi kauss põrandale koera ette. Laske koeral kaussi uurida ja näha, et see on tühi ja oodake kuni koer teid vaatab. Niipea kui ta seda teeb, kiitke koera ja pange kaussi natuke toitu.
– Kui koer on toidupala ära söönud, oodake, et ta vaataks jälle teid ja lisage jälle veidi toitu kaussi.
– Korrake seda, kuni koer on söönud oma vajaliku toidunormi. Liikuge kausist eemale ja siis tagasi ning lisage sinna veidi toitu.
– Sellega näitate koerale, et teie lähenemine kausile ja juuresolek tähendab, et ta saab toitu juurde ja seega teie olete positiivne osa tema söömise juures.
– Kasutage sellist meetodit vähemalt nädala jooksul ja kui näete, et teie juuresolek ei tekita enam koeras stressi, võite korraga kaussi panna suuremaid koguseid, kuni lõpuks koer sööb rahulikult kogu kausitäie teie juuresolekul.
– Järgmine staadium oleks harjutus, kus möödute tühjast kausist ja viskate sinna igakord väikese maistva toidupala. Koer õpib seostama, et teie lähenemine toidukausile tähendab head.
– Viimane staadium treeningust oleks lisada kaussi toitu juurde samal ajal kui koer sööb. Selleks ajaks peaks koer olema harjunud teie juuresolekuga ja lubama seda vabalt teha. Kui see ei õnnestu, pöörduge tagasi eelmise etapi juurde.
Ressursside kaitsmine võib olla väga ohtlik käitumine, seega olge treeningul ettevaatlikud ja pöörduge vajadusel atesteeritud koerte koolitaja poole, kes ei kasuta koolitamisel koera üle domineerimist.
Inga Liis