Chihuahua Sõprade Liit Facebookis
Chihuahua Sõprade Liit Twitteris
Chihuahua Sõprade Liit Instagram

Kennelköha

18. okt., 2012

Mis põhjustab kennelköha?

Kennelköha põhjustavad mitmed viirused (nt adenoviirus tüüp- 1 ja -2, parainfluentsaviirus, herpesviirus jne), bakterid (bordetella bronchiseptica) ning mükoplasmad. Olulisemaks ja tüüpilisemat kliinikat põhjustavaks haigustekitajaks peetakse Bordetella bronchiseptica´t. Tema peiteaeg on 1-8 päeva. Nakatunud koer võib eritada nakkustekitajaid mitu nädalat, ilma et tal endal oleks olulisi haigustunnuseid.

Koera parainfluenssaviiruse peiteaeg on 1-14 päeva. See viirus üksinda põhjustab vaid kerget haigestumist, kuid haigus võib kesta mitu nädalat.

Kuidas koerad nakatuvad?

Koerad võivad nakatuda nii otsese kontakti kui ka esemete või inimese kaudu. Tavaliselt toimub see koerarohketes kohtades: näitused, koerakasvandused ja -hotellid, treeningplatsid, pargid jne. Kennelköha on väga nakkav! Peiteaeg on umbes 1-14 päeva.

MILLISED ON KLIINILISED TUNNUSED?

Kergekujuline hingamisteede põletik

Peamine sümptom on kuiv, krooksuv köha nagu oleks koeral midagi kurgus, mis tugevneb füüsilise pingutuse, õhuvahetuse, rihmast tõmbamise ja kurgu katsumise korral. Võib erituda lima ja vahtu suust ning läbipaistvat vesist või limast eritist ninast. Tavaliselt paraneb paari nädala jooksul ravita. Piirata õues olemist ja füüsilist koormust.

Tõsine kopsupõletik

Kui põletik läheb sügvamatesse hingamisteedesse, tekib kopsupõletik, mis ravita võib-olla eluohtlik. Koeral on palavik, mädane nõrevool ninast, isutus, raske hingamine, palavik. Võib hakata oksendama ja saada kõhulahtisuse. On ohtlik noortel kutsikatel ja vanadel nõrgenenud immuunsusega loomadel. Vajab ravi.

Kas ja kuidas ravida?

Spetsiifiline ravi puudub. Antibiootikumide manustamisega saame vaid ära hoida kaasneva bakteriaalse nakkuse. Mõnikord kasutatakse ka röga lahtistavaid vahendeid. Enamasti koerad tervenevad 1-2 nädala jooksul ning ei vaja ravi, kuid on ka palju loomi, kes põevad raskemini ja neil võib tekida lisaks kopsupõletik, mis vajab ravi antibiootikumidega. Kennelköha mingi vormi läbipõdenud koertel tekib lühiajaline immuunsus umbes 3-4 kuuks.

Kuidas saaks ennetada koera nakatumist kennelköhasse?

Tuleb vältida kokkupuudet haigete ja kandjatega. Haiguspuhangute ajal mitte külastada kohti, kus on palju koeri koos (koerapark, näitused, koertesalongid ja –hotellid). Ruumide tuulutamine ja desinfektsioon on olulised. Desoained toimivad vaid siis efektiivselt, kui orgaaniline mustus on enne maha pestud, kui asutakse desoaineid kasutama.

Kui tõhus on vaktsineerimine?

Mitmed vaktsiinid sisaldavada parainfluentsa vastaseid antikehi. Immuunsus kestab koeral umbes aasta. Intranasaalne elusvaktsiin (Nobivac KC) pakub kaitset Bordetella bronchiseptica ja koerte paragripi poolt põhjustatud ülemiste hingamisteede haiguste vastu.
Immunsus on kiire, efektiivne ja tugev – ideaalne kasutada enne võimalikku riski (näiteks koertehotelli minekut või koertenäituse külastamist) või ka iga-aastase vaktsiinina. Nobivac annab immuunsuse B. Bronchiseptica vastu 72 tunni ja paragripi vastu 3 nädala jooksul, kaitse kestab vähemalt 12 kuud peale ühekordset vaktsineerimist. Nobivac KC-d võib kasutada vähemalt 3-nädalastel kutsikatel.

Kui kaua püsib viirus keskkonnas?

Parainfluentsa viirus on keskkonnas suhteliselt ebastabiilne, lihtsamad desinfitseerimisvahendid hävitavad selle. Koerte adenoviirus-2 on stabiilsem ja võib keskkonnas püsida mitu kuud sõltuvalt niiskusest ja temperatuurist.


Tiina Toomet
MTÜ Teie Loomakliinikud

Allikas: Kennelköha – loomakliinikud.ee

  • Tule trenni!
    Koerte trennid
  • Saagem sõpradeks

  • Raamat “43 trikki koertele”
    Raamat "43 trikki koertele"
  • Meie toetame
  • Meie liikmelisus
  • Chihuahua Sõprade Liit | Registrikood: 80343122 | Telefon: (+372) 503 7388 | E-post: info@chihu.ee | a/a: 221056303035 Swedbank