Chihuahua Sõprade Liit Facebookis
Chihuahua Sõprade Liit Twitteris
Chihuahua Sõprade Liit Instagram

Kutsikas tahab oma uut kodu ise rahulikult uudistada

17. okt., 2012

Esimesel 48 tunnil uues elupaigas on kutsika jaoks oluline tähendus. Talle tuleb ohutuks uudistamiseks hea keskkond luua.

Kutsika saabumine tema uude kodusse on tähelepanuväärne sündmus. Lapsed on elevil, naabrid ja tuttavad tahavad tulla teda vaatama ja nunnutama. Pererahvas ise on veidi ähmi täis, isegi siis, kui tegemist pole pere esimese koeraga.

Küsimusi uutel omanikel jätkub. Kes ja millal talle järele läheb? Kas parem oleks seda teha õhtul või hommikul? Kuhu me ta magama paneme? Mida uus pereliige sööb? Kas pidada silmas enda mugavust ja jääda kuivtoidu juurde või hakata järgima mõnda dieeti, mida internetis ohtralt pakutakse?

Kui kaua me ei tohi kutsikat õue viia ja mitmenda elukuuni peab teda treppidest üles-alla tassima? Mida veel vaja on – magamisase, rihm, riided, mänguasjad? Millal ja mille vastu tuleb teda vaktsineerida? Millal osta ussirohtu? Mis see veel on?

Kogenud koerakasvataja teeb tavaliselt kõik need küsimused uuele omanikule üksipulgi selgeks ja annab kirjalikud nõuandedki kaasa. See on üks indikaator, millest tunneb ära vastutustundliku kasvataja. Küllaga on ka koeraraamatuid ja internetki pakub hulgaliselt infot.

Kutsikad loovutatakse tavaliselt kaheksa nädala vanuselt. See on just see iga, mil nad on võimelised uute tingimustega harjuma. Uued omanikud peaksid käima enne kutsikaga tutvumas ja ennast tutvustamas. See muudab koduvahetuse kutsikale kergemaks ja meeldivamaks.

Esimest korda üksi

Enamasti on uude koju sõit kutsika esimene autosõit üldse. Siis on ta ka esimest korda üksi, pole ei ema ega õdesid-vendasid. See kõik on kutsikale stressirohke. Esimese reisi pinget saab vähendada, kui kasutada DAP (Dog Appeasing Pheromone) aerosooli. Aerosooliga võib pritsida tekki, mille sees kutsikat süles hoitakse, ja teda peaks hoidma see inimene, kellest saab tulevikus tema peremees. Kutsikas võib sõidu ajal oksendada, sellepärast on hea, kui kaasas on paberit või rätikuid.

Kodus tuleks panna kutsikas põrandale temale mõeldud nn pesa juurde. Sealt saab ta ise hakata ümbrust uurima. Esimestel 48 tunnil uues kodus on väga oluline tähendus: kutsikas on ju lahutatud oma karjast, ära toodud õnnelikust ja armastavast pesast õdede-vendade juurest. Sellel, mis kogemusi ja signaale kutsikas esimestel tundidel uues kodus saab, on tema edaspidise elu jaoks määrav tähtsus. Kui korteris või majas on koht, kuhu te ei taha koera lubada, siis tuleks sinna pääsemist takistada, selle asemel et hakata kohe esimesest päevast teda keelama või karistama.

Kindlasti tuleb elamine ohutuse seisukohast üle vaadata. Kõik kutsikale ohtlikud asjad, mis võivad puruneda või mida võib alla neelata, tuleb ära korjata. Suurt kasvu kutsikate koon ulatub ka lauale ja mõned suudavad hüpata uskumatult kõrgele. Siin tuleb tähele panna, et suur osa toataimi on koertele mürgised ja need tuleks koonu ulatusest ära panna.

Ka igasugused ohtlikud keemiatooted peaksid olema piisavalt kõrgel või kinnises kapis. Elektrijuhtmed tuleb peitu panna, et kutsikas neid ei näriks.

Ettevaatlik peaks olema ka trepi puhul. Selle ette võiks panna lastele mõeldud aia. Kui kutsikas on nii väike, et mahub selle vahelt läbi, siis lisaks ka võrgu.

Peres kasvavaid lapsi tuleb kindlasti enne instrueerida, et kutsikale tuleb anda võimalus ise nende juurde tulla. Kui lapsed kambaga ise kutsika juurde tormavad, võib see temas kogu eluks tekitada hirmutunde laste suhtes.

Kui kodus on teisi loomi, siis peab uue kutsikaga tutvumine toimuma ettevaatlikult, et nende vahel ei tekiks tüli ega jääks ka halbu mälestusi.

Sooja sideme loomine

Enamik kutsikaid kipub esimestel öödel uues kodus pisut nutma. Õnnetu koeralapse oma voodisse võtmine ei ole kõige targem, kui te just ei kavatse ka edaspidi koos magada. Pigem võiks kutsikat lohutada kas või esimesed ööd tema kõrval põrandal magades. See väike ohver loob koera ja peremehe vahel sooja, tugeva sideme, mis aitab tal edaspidi uut elukeskkonda paremini tundma õppida.

Samal ajal on oluline koerale mõista anda, kes on majas peremees. Koertele meeldivad reeglid ja nad alluvad heal meelel karjajuhile. Tänapäeval on paraku probleem selles, et inimene tahab koera kohelda teise inimesena ja ajab sellega vaese looma segadusse.

Karjajuhi roll ei tähenda aga kurjustamist. Koera võib hoida ja armastada, aga peab silmas pidama, et ühtegi tegevust (söömine, mäng, õueminek jne) ei alustata koera soovil, vaid otsustab ikkagi inimene.

Koeraga ei ole mõtet riielda ega teda karistada, kui ta teeb midagi valesti, sest ta ei tee seda ulakusest ega sõnakuulmatusest, vaid lihtsalt seetõttu, et ta veel ei tea. Karistades ja kurjustades ei anna me talle mingit uut teadmist ega õpeta teda paremini käituma, vaid lihtsalt hirmutame. Valet käitumist peab ignoreerima ning õiget käitumist kiitma ja premeerima.

Külalisi ei tasu kohe kutsikat vaatama kutsuda, sest uuel pereliikmel on esimese nädala jooksul piisavalt tegemist, et oma uue karja liikmeid tundma õppida. Kui kutsikas on olnud juba üle nädala, siis on võõrad teretulnud, kuid mitte palju korraga.

[xyz-ihs snippet=”vahejoon”]

ETTEVALMISTUSED

Mida tuleks teha enne kutsika koju saabumist?

Hea on teha aegsasti ettevalmistusi: osta koerale oma ase, toidu- ja jooginõu, küünetangid, kaela- ja jalutusrihm ning karvahooldusvahendid.

Mänguasjad meeldivad kõigile kutsikatele. Kui kutsikal on omad närimisasjad, jäävad omaniku kingad terveks.

Kasvatajalt, kogenud koeraomanikult või loomapoest tasub uurida, milline toidunõu, kamm või hari sellele tõule sobib.

Kutsika esimeseks asemeks oleks ehk mõistlik valida mingisugune pehme kangaga vooderdatud pappkast, sest väikesed teravad kutsikahambad võivad kalli ja uue korvi või isegi plastaseme katki teha. Kalli aseme võib osta siis, kui halvim lammutamisiga on juba möödas.

[xyz-ihs snippet=”vahejoon”]

MENÜÜ

Kuidas valida kutsikale süüa

Nõuandeid, kuidas oma koera toita, on tänapäeval seinast seina. Inimestelgi tekib igal aastal mõni uus teooria, mis on nüüd see ainus ja õige, ja siis natukese aja pärast ilmub uus, mis räägib risti vastupidist.

Rusikareegel on, et menüüd ei tohiks muuta väga tihti ja kindlasti mitte päevapealt. Väikese kutsika puhul tuleks järgida kasvatajatelt saadud juhiseid ja vältida suuri muudatusi. Koduvahetusstress võib niigi seedimise segi lüüa. Väike kõhulahtisus kuulubki sageli asja juurde.

Kui koer on juba harjunud ja oma esimesed vaktsiinid saanud, võib sukelduda erinevate koeratoitude ja söötmismetoodikate põnevasse maailma.

Loovutusealisel kutsikal on päevas kolm-neli toidukorda, vähemalt neljanda-kuuenda kuuni. Alati peab olema saadaval puhast vett.


Tiina Toomet

MTÜ Teie Loomakliinikud

Allikas: Kutsikas tahab oma uut kodu ise rahulikult uudistada – Eesti Päevaleht

  • Tule trenni!
    Koerte trennid
  • Saagem sõpradeks

  • Raamat “43 trikki koertele”
    Raamat "43 trikki koertele"
  • Meie toetame
  • Meie liikmelisus
  • Chihuahua Sõprade Liit | Registrikood: 80343122 | Telefon: (+372) 503 7388 | E-post: info@chihu.ee | a/a: 221056303035 Swedbank