Chihuahua Sõprade Liit Facebookis
Chihuahua Sõprade Liit Twitteris
Chihuahua Sõprade Liit Instagram

Põhjalik giid: miks koer haugub ja kuidas selle kombega võidelda?

29. jaan., 2018

Koera haukumine võib olla tüütu naabritele, aga häirida ka looma omanikku. Kuidas mõista koera suhtlust, ütleb diplomeeritud rahvusvaheline koeratreener Anneli Matsi.

Haukumine on koera loomuomane viis end väljendada. See on vahend suhtluseks nii teiste koerte kui ka inimestega. Ei pea paika arvamus, et koer haugub sellepärast, et ta on kuri. Haukumisel on alati põhjus ja see tuleks välja selgitada. Ei maksa loota, et vaid keelates lõpetab koer haukumise.

Enne kui koer hakkab haukuma, annab ta sulle kehakeelega teada, mida ta tunneb. Need märgid on alguses vaevumärgatavad, kuid eirates need järjest võimenduvad. Kui selle tulemusel olukord ei muutu, võib koer hakata haukuma.

Kõik saab alguse juba koera kutsika- ja noorukieas. Kui siis läheb kõik õiges suunas, võib eeldada, et kasvab rahulik ja hästi käituv koer. Arvestada tuleb ka seda, et vanuse muutudes muutub ka koer. Eriti oluline on varases eas kutsika sotsialiseerimine ja talle inimühiskonnas elamise õpetamine. See on midagi enamat kui lihtsalt käskluste õpetamine. Tänapäevane keskkond on koerte jaoks stressirohke – linnas on palju müra ja lõhnu.

Omanik peab olema koerale heatahtlik õpetaja ja rahulik teejuht, et tal kujuneks loomaga usaldusväärne ja teineteist mõistev ning austav suhe. Õpetamine peab toimuma positiivsete kogemuste abil – ka see on eeldus, et koeral ei tekiks käitumishäireid.

Kui koer haugub

Ära karista. Kindlasti ei tohi koera peale häält tõsta ega teda karistada. Omaniku sellisel käitumisel ei ole tulemust. Ei tohi unustada, et haukumine on koerte loomupärane käitumine.

Näita, kes vastutab. Kui koer haugub, saab omanik oma käitumisega näidata, et ta võtab vastutuse endale. Kui koeral on omanikuga hea kontakt, toetub loom otsuste vastuvõtmises omanikule. See hoiab ära soovimatu käitumise. Omavahelist kontakti saab parandada kontaktiharjutustega.

Märka ärritajat. Koera tundlikkust ärritaja suhtes on võimalik vähendada, kui suurendad distantsi koera ja ärritaja vahel. Kui koera liikumisvajadus on rahuldatud ja ta on saanud ka oma vaimuenergiat piisavalt rakendada, on koer väsinud ega ole nii tundlik ärritajate suhtes. Väsinud koer on õnnelik koer.

Suuna tegevus ümber. Haukumist on võimalik katkestada tegevust ümber suunates ja alternatiivi pakkudes.

Kiida oma lemmikut. Igal võimalusel kiida koera ja kinnista seda käitumist, mida sa koeralt ootad, kuid ignoreeri taunitavat käitumist. Tee seda selliselt, et koer saab selgelt aru – tema teguviis kutsus esile omaniku ignoreeriva hoiaku.

Äreva peremehe koer haugub rohkem

Koerad peegeldavad üksteist. Kui kaks koera kohtuvad, suhtlevad nad alguses kehakeeles. Kui mõlemad suudavad rahulikuks jääda, möödub kohtumine vaikuses. Nii kui ühe koera ärevus kasvab ja ta hakkab haukuma, vastab teine koer samaga. See tähendab, et kui koer haugub, ei ole mõtet tema peale häält tõsta, sest see tähendab tema jaoks vastu haukumist.

Koerad peegeldavad ka omaniku meeleolu. Kui peremees on pinges ja ärevil, on seda ka koer. Pinge võib olla ka ainult inimese alateadvuses, kuid koer tajub seda kehakeele kaudu.

Koerad vajavad tasakaalus vaimset ja füüsilist tegevust. Kui koer ei saa piisavalt liikuda, kuhjub temasse mahalaadimata energia, mis tekitab pinget. Kui pinge süveneb, vallandub see haukumisena iga väiksema ärrituse peale. Aktiivsed tegevused, näiteks jalutuskäigud looduses, maandavad hästi koera stressi; nuuskimine annab ajule tööd, see on keskendunud tegevus ja rahustab; omanikuga ühendavalt mõjuvad nuputamisülesanded ja koostööharjutused.

Kas osa tõuge haugubki?

Haukumine ei sõltu koeratõust. Osa koeri haugub ja teised mitte. Tõukirjeldus toob välja vaid väga üldistatud käitumisjooned. Näiteks alaska malamuudid üldjuhul uluvad, kuid osa on ka haukumise ära õppinud. Nii nagu on erinevaid inimesi – kes räägib rohkem, kes vähem –, on ka koerad häälekuselt erinevad.

Kui tõu kohta on kirjutatud, et see koer ei haugu, tuleb arvestada teist liiki väljendusviisiga, nagu näiteks ulgumine, vingumine, kähisemine, norskamine vms.

Koer ei haugu niisama

Jälgi koera, tema käitumist ja olukorda, milles ta on – nii saad harjutada temast arusaamist, mõistmist, mida ta haukudes öelda tahab.

Elevus – haukumine väljendab emotsioone. See võib olla rõõm või ootusärevus, et kohe hakkab midagi toredat juhtuma. Koer liigub ringi, hüpleb ja pöörleb, haukumine on kõrge tooniga ja sage, vahepeal võib koer niutsuda ja siis edasi haukuda.

Hoiatamine – üksik lühike ja terav haugatus, et hoiatada oma pereliiget või pere teist koera. Tähendus võib olla: «Hoia siit eemale, oht läheneb!»

Hirm – pikad hüsteerilised haukumise seeriad kõrgel teraval toonil. See võib sarnaneda elevushaukumisega, kuid koera hääles on selgelt äratuntav hirm. Koer on pinges, jookseb närviliselt edasi-tagasi.

Valvamine, kaitsmine – haukumisel on kuulda ka urinat. Haukumine on lühem ja kumedam, madalamal toonil. Koer liigub järsult edasi objekti suunas, mis kujutab endas ohtu, mida koer üritab sellise käitumise abil ära ajada. Koer võib proovida ka situatsioonist eemalduda.

Frustratsioon, lõputu haukumine. Haukumine toimub ühel ja samal toonil, haugatus võib lõppeda ulgumisega ja siis algab jälle kõik otsast peale.

Õpitud haukumine – pausidega äraootav haukumine. Koer haugub, vaikib hetkeks ja vaatab ringi, otsides-oodates tähelepanu, kinnitust käitumisele või preemiat, mida ta kunagi enne on sellise käitumise peale saanud. Kui ootus ei saa vastust, hakkab koer uuesti haukuma.

Kui sulle tundub, et su koer haugub häirivalt palju, aitab muret lahendada koerte käitumisspetsialist või -treener!

Miks väikesed koerad on lärmakamad?

Koerte haugatuste tugevus ei sõltu tema suurusest. Sageli eeldaks koera hääle järgi, et tegu on palju suurema loomaga. Põhjus peitub selles, et paljude seltsikoerte tõugude aretamise eesmärk oli saada aristrokraatlikele peremeestele abilisi, kes neile võimalikust läheduses olevast ohust erksalt märku annaksid.

Enneta haukumist!

Suhtle koeraga rahulikult. Kui sa karjud koera peale, ärritab see looma veelgi rohkem. Suhtle temaga rahulikult, aga veendunult ja kindlalt. Siis piisab ühest käsklusest.

Tegele koeraga. Kui oled hädas koeraga, kes üksi kodus olles haugub, siis väsita ta enne kodust lahkumist ära. Mängi temaga palli või käi pikemal jalutuskäigul. Osta koerale mänguasju, et tal ei oleks üksi kodus igav.

Tegele probleemiga kohe. Kui koer teeb midagi pikka aega valesti, kinnistub see aina rohkem tema käitumisse. Lubades koeral haukuda, muudab see teda agressiivseks.

Kas haukumisvastased kaelarihmad ikka aitavad?

Vastab Anneli Matsi, koeratreener:

Mina neid kaelarihmu ei soovita. Need teevad inimese elu mugavamaks, kuid tekitavad koerale ebamugavust. Osa haukumisvastaseid rihmasid reageerib ka siis, kui läheduses haugub mõni teine koer ja see vaeseke, kellel rihm kaelas, saab siis sirakat. Haukumise vähendamiseks peab inimene tegema koeraga koostööd. Usun positiivsesse õpetamisprotsessi ja oma koera tundmaõppimisse.


Tuuli Mäemat

Allikas: Põhjalik giid: miks koer haugub ja kuidas selle kombega võidelda? | Õhtuleht

  • Tule trenni!
    Koerte trennid
  • Saagem sõpradeks

  • Raamat “43 trikki koertele”
    Raamat "43 trikki koertele"
  • Meie toetame
  • Meie liikmelisus
  • Chihuahua Sõprade Liit | Registrikood: 80343122 | Telefon: (+372) 503 7388 | E-post: info@chihu.ee | a/a: 221056303035 Swedbank