Chihuahua Sõprade Liit Facebookis
Chihuahua Sõprade Liit Twitteris
Chihuahua Sõprade Liit Instagram

Sõber koer: truu kaaslane, nutikas terapeut ja sarmikas suhete sõlmija

9. veebr., 2014

Kui mäesuusataja Lindsey Vonn sai teada, et ta ei pääse Sotši taliolümpiamängudele, kuna peab minema põlveoperatsioonile, oli ta loomulikult väga pettunud. Mida ta tegi, et ennast paremini tunda? Ta võttis koera. Iga koeraomanik teab, et koerte jäägitu pühendumine on omadus, mis köidab meid nende külge. Koera eest hoolitsemine annab kahepoolset kasu: sina pakud talle toitu ja hoolitsust, aga ka koer hoolitseb oma peremehe eest omal kombel.

Lugematu hulk uuringuid on tõestanud seda, mida koeraomanikud oma praktilisest kogemusest teavad: koera omamine on kasulik nii vaimsele kui ka füüsilisele tervisele.

Sa jalutad tihemini

Vahel on koeraga jalutama minemise kohustus tõeline tüütus (eriti külmal ajal). Kuid samas aitab see sul kehaliselt aktiivne olla. Kanada teadlased avaldasid 2006. aastal uuringu, millega kinnitasid ilmselget: koeraomanikud olid suurema tõenäosusega mõõdukalt kehaliselt aktiivsed kui need, kellel koera ei ole. Nad jalutasid nädalas keskmiselt 300 minutit. Ilma koerata inimestel oli keskmine jalutamise kestus nädalas kõigest 168 minutit.

Koerad aitavad kaasa inimestevaheliste sidemete tugevdamisele

Tuftsi ülikooli veterinaariaosakonnas läbi viidud uuring näitas, et inimestel, kellel on tugev side oma lemmikloomaga, on ka paremad sotsiaalsed sidemed inimestega. Uuringus vaadeldi 500 inimest vanuses 18–26 aastat ning leiti, et need, kellel oli tugev kiindumussuhe lemmikloomaga, tundsid ennast ka paremini kogukonnas ja suhetes. Samuti leiti, et mida rohkem inimene teismelise- või noorukieas oli kiindunud looma, seda rohkem oli tal empaatiavõimet ja enesekindlust.

Mõned koerad suudavad tuvastada vähki

Must labrador Marine on spetsiaalselt treenitud nii, et ta suudab hingeõhu põhjal tuvastada jäme- ja käärsoolevähki 91% juhtudest. Ning väljaheiteid nuusutades on tema oskus vähki tuvastada veelgi täpsem. Koera lõhnatundlikkus on hinnanguliselt miljon korda parem kui inimestel.

Koerad võivada aidata kindlaks teha allergeene

Florida koerteakadeemias õpetatakse koeri välja nii, et nad suudavad tajuda ka kõige nõrgemat maapähkli lõhna ruumis. See on suureks abiks inimestele, kellel on äge maapähkliallergia. Koerad on nii osavad, et suudavad tuvastada maapähklite sisalduse küpsises või kommis, mida ei ole veel lõunasöögikotist väljagi võetud.

Ka Texase osariigis treenitakse koeri maapähklit toidust tuvastama. Üks perekond on tänuga kirjeldanud lugu oma pojast, kellel on nii tõsine allergia, et ta pidi jääma koduõppele ja sai käia sõpradel külas ainult range järelevalve all. Kui poiss oli üheksa aastat vana, võttis pere maapähklite leidmiseks treenitud koera Remy ning see on andnud perele palju suurema vabaduse, kuna koer aitab neil ennetada lapse allergiahoogusid.

Lihtsalt koera vaatamine teeb sind õnnelikumaks

2009. aastal avaldatud Jaapani teadlase Miho Nagasawa uuring kinnitab, et koeraga suhtlemine aitab tõsta kehas oksütotsiini taset (hormoon, mis on seotud kiindumuse ja õnnetundega). Piisas kõigest koerale silma vaatamisest, et oksütotsiini taset tõsta – ja mida pikemalt seda teha, seda parem. Huvitav on see, et koera eristab hundist see, et koera metsik liigikaaslane ei ole nõus inimesele silma vaatama, aga koer teeb seda meelsasti.

Koera nägu toob sinus välja hoolitseva poole

Austria zooloog Konrad Lorenz on pakkunud välja hüpoteesi, et koera nägu võib omada inimese psüühikale sarnast mõju nagu imiku nägu. Kõrge laup, suured silmad, lühike koon ja lontis kõrvad võisid evolutsiooniliselt välja areneda seetõttu, et lõigata kasu inimese instinktiivsest reaktsioonist sellele. Selliseid omadusi nimetatakse ka “sotsiaalsuse vabastajateks“, kuna need võivad käivitada inimeses hoolitseva poole.

Koerad rahustavad sind tõhusalt stressirohkes olukorras

Buffalo ülikooli psühholoogiaprofessor Karen Walker on läbi viinud hulga teste, mis tõestasid, et koerad vähendavad inimestel igapäevast stressi. Uuringus osalenud vabatahtlikud ühendati vererõhumõõtjaga ning paluti neil kiiresti tagasi lugeda kolmekaupa neljakohalisest numbrist. Walker leidis, et inimeste stressireaktsioon oli oluliselt nõrgem, kui ruumis viibis ka koer. Ka Jaapanis on leitud, et vanemaealised inimesed, kes käivad regulaarselt koeraga jalutamas, kannatavad vähem stressi all.

Koerad aitavad psühholoogilisest kriisist taastuda

On tõestatud, et koerad aitasid sõduritel sõjajärgse posttraumaatilise stressihäirega paremini toime tulla. Bagdadis teeninud sõjaveteran Robert Soliz leidis, et osalemine koera-teraapia programmis “Paws for Purple Hearts“, aitas tal naasta oma ellu nii, nagu see oli olnud enne sõjas osalemist. Pärast Bagdadist tagasi tulemist ei suutnud Soliz näidata välja kiindumust ning tal oli isegi raske oma lapsi kallistada. Veetes kuus nädalat kuldse retriiveri seltsis, hakkas mees taas end oma pere seltsis mugavamalt tundma.

Koer võib ennetada lapsel allergilise lööbe teket

2010. aastal avaldatud uuring näitas, et lastel, kes olid koertele allergilised, kuid kellel oli siiski kodus vähemalt üks koer, oli väiksem risk selleks, et neil neljandaks eluaastaks areneks välja allergiline nahalööve ekseem. Huvitaval kombel oli kassi omamine vastupidise toimega. Allergilistel lastel suurendas kassiga koos elamine ekseemi tekkimise riski 13 korda.

Koer aitab ravida üksildust

Üksildus on eriti vanemate inimeste sage probleem. On leitud, et üle 60-aastastel inimestel oli neli korda väiksem tõenäosus saada kliinilise depressiooni diagnoosi, kui neil oli koer või kass. Samuti on leitud, et vanemaealised lemmikloomaomanikud külastasid harvem arste.

Koer sunnib sind igas olukorras olema sotsiaalne

Kui sul on koer, siis oled sunnitud inimestega suhtlema, kuna enamasti pead temaga jalutama avalikes paikades. Inimesed peatuvad ja teevad juttu palju kergemini, kui sinuga on kaasas tore kutsikas. Vahel võib see muuta tervet su elu. 71-aastane Emma Cooper oli pärast abikaasa surma kaheksa aastat üksi elanud. Jalutades on kokkerspanjeliga, kohtus ta mahega, kellel oli olnud kunagi sarnane koer ning nad hakkasid vestlema. Õige pea hakkasid nad sagedamini kohtuma ja neist sai paar.

Koer võib suurendada atraktiivsust vastassoo silmis

Suurbritannia suurim koertega tegelev heategevusorganisatsioon Dog’s Trust korraldas küsitluse, milles osales 700 inimest. Nendest 60% leidis, et kui inimesel on koer, siis peetakse teda veetlevamaks ning 85% nõustusid, et koeraomanikele on lihtsam läheneda. Oma rolli mängib ka see, mis tõugu koer on – mõningad koeratõud aitavad vastassoo tähelepanu paremini köita kui teised. Mehed peavad sageli chihuahuaga jalutavaid naisi sinisilmseteks, kuid külgetõmbavateks ja kergesti kättesaadavateks. Naised arvavad, et buldogiga jalutav mees on üheöösuhete peal väljas. Kõige rohkem meeldivad naistele need mehed, kellel on labrador või kuldne retriiver.

Koer õpetab meid hindama elu lihtsaid võlusid

Koer viib meid tagasi lihtsa suhtluse juurde. E-kirjade, sõnumite ja videokonverentside maailmas on sinu suhe koeraga üks, mida ei vahenda tehnoloogia. Võib-olla kulub meist igaühele ära pehme karvane sõber, kes meid nutitelefoni küüsist eemale viib?


Katrin Suik

Allikas: Sõber koer: truu kaaslane, nutikas terapeut ja sarmikas suhete sõlmija | Telegram

  • Tule trenni!
    Koerte trennid
  • Saagem sõpradeks

  • Raamat “43 trikki koertele”
    Raamat "43 trikki koertele"
  • Meie toetame
  • Meie liikmelisus
  • Chihuahua Sõprade Liit | Registrikood: 80343122 | Telefon: (+372) 503 7388 | E-post: info@chihu.ee | a/a: 221056303035 Swedbank