Chihuahua Sõprade Liit Facebookis
Chihuahua Sõprade Liit Twitteris
Chihuahua Sõprade Liit Instagram

Tasub teada: kuidas valida märguande sõnu ja käsklusi koeraga suhtlemisel?

21. juuli, 2016

Tasub teada: kuidas valida märguande sõnu ja käsklusi koeraga suhtlemisel?Teraapia- ja lugemiskoerajuht, koerakoolitaja ja käitumisnõustaja Kati Ernits annab nõu, milliseid sõnu ja käsklusi tasub koeraga suhtlemisel kasutada.

Inimese jaoks on keel ja sõnad üks peamisi suhtlemise vahendeid. Meie jaoks on igal sõnal kindel tähendus. Erinevate inimeste jaoks võib samal sõnal olla erinev tähendus. Tähendus tuleneb sellest, millised on meie kogemused ja emotsioonid seoses konkreetse sõnaga. Sõnal on suur jõud meie hoiakutele, uskumustele ning käitumisele. Sõnade kaudu avaldub meie kavatsus. Koera jaoks on aga kõik sõnad ühesugused, kuna ta ei tea nende tähendust. Koer kasutab suhtlemiseks ja info kogumiseks peamiselt haistmismeelt ja oma keha. Mistõttu loeb koer pigem inimese kehakeelest tulenevat infot. Küll aga on võimalik loomale õpetada soovitud reageerimist kindla sõna peale. Selleks, et valida koeraga suhtlemiseks sobivad sõnad, peame me teadma, mida sõnad meie jaoks tähendavad.

Kõige olulisem sõna koeraga suhtlemisel on tema nimi. Nimi määrab ära selle, millisena me oma koera näeme. Kui me paneme tugeva iseloomuga koerale nimeks Pätt, siis see nimi hakkab kujundama meie ootusi koera käitumise osas. Tugeva ja järjekindla koera distsiplineerimine on tavapärasest raskem. Nüüd muutub see inimese jaoks veel raskemaks, kuna see nimi sildistab koera ära – tema ongi selline ja pätid teevadki pahandusi. Kujutage sellise iseloomuga koera ette ja mõelge, milline tunne teil tekib. Nüüd kujutage ette kui eelpool kirjeldatud koera nimi oleks Roosi. Miline tunne teil nüüd tekib? Kas suhtumine ja hoiak koerasse muutus? Koera nimi on kõige olulisem sõna, mida me peaksime eriti hoolikalt valima, kuna see mõjutab kogu meie suhet koeraga – mida me koeralt ootame, kuidas me teda näeme.

Käsklused ja märguanded

Käsklusteks ja märguanneteks sõnu valides tasub enne mõelda, mis on see sõnum, mida me koerale tahame edastada. Kui me valime sõna, mille tähendus meie jaoks on üks, aga koeralt ootame hoopis teistsugust käitumist, siis see mõjutab kommunikatsiooni efektiivsust.

Koer on võimeline õppima käsu peale lamama kui võtate märguande sõnaks näiteks «Külmkapp». Antud sõna ei seostu ilmselt enamus inimesele lamava koeraga, vaid pigem valge kastiga, mille sees hoitakse toitu. Suure tõenäosusega tekib konflikt koeralt oodatava käitumise ja edastatava sõnumi vahel ning koer võib minna segadusse. Efektiivse tulemuse saamiseks on kasulik valida sõna, mis kannab seda tegevust, mida te soovite, et koer teeks.

Kaashäälikud, täishäälikud – sõnade kõla

Igal üksikul häälikul ning ka häälikute kombinatsioonidel on oma kindel kõla. Näiteks teatud kaashäälikuid sisaldavad sõnad kõlavad intensiivsemalt kui täishäälikuid sisaldavad sõnad. Kui me ootame koeralt kiiret reageerimist, siis tasub valida intensiivse ja selge kõlaga sõnad. Näiteks tegevust pidurdava käskluse jaoks on parem valida sõna «Jäta» või «Stop» kui sõna «Ei». Kaks esimest sisaldavad kaashäälikuid ning nende sõnade väljaütlemisel me oleme tavaliselt jõulisemad, teravamad ja kiiremad kui täishäälikutest  koosnevate sõnadega. Pidurdavaks märguandeks peabki olema intensiivselt kõlav sõna. Kui soovime, et koer rahuneks, tasub valida sõnad, mille kõla on pehmem. Kui tahame, et koer liiguks, siis tasub valida sõnad, mis iseloomustavad liikumist ning mille kõla oleks «liikuv» – näiteks «Edasi», «hop-hop» jms. Meid ei mõjuta mitte ainult sõnade tähendus, vaid ka see, kuidas sõnad kõlavad.

Kuidas valida käsklusteks sõnu?

  • Mõelge, mis on täpselt see käitumine või reageering mida koeralt ootate.
  • Pange kirja kõik sõnad, mis teile selle tegevusega seostuvad.
  • Valige välja see sõna, mis kirjeldab kõige täpsemalt soovitud tegevust.
  • Öelge seda sõna kõva häälega paar korda. Juhul kui sõna tundub veidi ebamugav hääldada või on liiga pikk, siis leidke teine sõna, mille tähendus oleks sama.
  • Hakake koera õpetama!

Kuigi sõnadel on käitumisele suur mõju, tuleb koerale soovitud käitumine siiski selgeks õpetada. Selleks, et tal oleks lihtsam aru saada, tasub käsklusteks sõnu hoolega valida. Sõnu valides on eelkõige tähtis see, mida need sõnad omaniku jaoks tähendavad. Koera juhib tema omanik. See mida need tähendavad kellegi teise või ühiskonna jaoks ei oma tähtsust. Seetõttu ei ole olemas ka universaalseid sõnu, mida koeraga suhtlemisel kasutada. Iga omanik peab ise mõtlema, mida ta koerale öelda tahab ja kas antud sõna kannab seda tähendust (tegevust/emotsiooni) kõige selgemini.

Veel rohkem saab koerte käitumise ja koolituste kohta lugeda siit.


Kati Ernits

Allikas: Tasub teada: kuidas valida märguande sõnu ja käsklusi koeraga suhtlemisel? – Postimees.ee

  • Tule trenni!
    Koerte trennid
  • Saagem sõpradeks

  • Raamat “43 trikki koertele”
    Raamat "43 trikki koertele"
  • Meie toetame
  • Meie liikmelisus
  • Chihuahua Sõprade Liit | Registrikood: 80343122 | Telefon: (+372) 503 7388 | E-post: info@chihu.ee | a/a: 221056303035 Swedbank