Chihuahua Sõprade Liit Facebookis
Chihuahua Sõprade Liit Twitteris
Chihuahua Sõprade Liit Instagram

Peres koera pidamine aitab kaitsta last allergiate eest

21. okt., 2014

Peres koera pidamine aitab kaitsta last allergiate eest

Koerad ei ole mitte ainult inimese parimad sõbrad, vaid need karvased pereliikmed võivad kaitsta ka imikuid hingamisteede haiguste eest. Lapsed, kes kasvavad üles peres, kuhu on võetud ka koer või kass, kannatavad vähem infektsioonide, allergiate, astma ja teiste sagedaste lapseea haiguste käes.

Hiljutine uurimus, mis avaldati teadusajakirjas Pediatrics, rõhutatakse seda, kui oluline on laste tugeva immuunsüsteemi huvides see, et neil oleks varakult kokkupuudet bakterite, pori ja muud laadi mustusega. Uuringut viisid läbi Soome teadlased Kuopio ülikooli haiglast, kes hindasid ligi 400 imikut, kes olid sündinud ajavahemikus 2002. aasta september kuni 2005. aasta mai. Lapsevanematel paluti täita küsimustik lapse tervise kohta esimese eluaasta vältel.

Küsimustikus, mida peeti alates üheksandast elunädalast igapäevase päeviku vormis, märgiti üles tekkinud infektsioonid ning see, kuidas lapse organism tuli toime palavike, nohude ja köhadega. Igasuguste haiguste esinemissagedust võrreldi sellega, kas lapsega samas kodus elas koer või kass.

35% uuringus osalenud lastel oli regulaarne kontakt pere koeraga ja 24% puhul oli regulaarne kontakt kassiga. Võrreldes lastega, kes elasid lemmikloomavabas kodus, olid koeraga koos kasvanud lapsed 31% tervemad. Neil oli 44% väiksem tõenäosus saada kõrvapõletikku ning 29% väiksem tõenäosus vajada antibiootikumiravi. Ka võrreldes nende lastega, kelle koduseks lemmikloomaks oli kass, olid koeraga peredes kasvanud lapsed tervemad.

Uuringut juhtinud teadlane Eija Bergroth ütles: “Need tulemused näitavad, et kontaktil koeraga on esimese eluaasta vältel kaitsev mõju hingamisteede haiguste vastu. Meie leid toetab teooriat, et kontakt loomadega esimese eluaasta vältel on oluline ning tõenäoliselt aitab lapseeas kaasa parema resistentsuse tekkele hingamisteede nakkushaiguste suhtes.“ Eeldatakse, et selle põhjuseks on asjaolu, et koer toob koju mustust ja baktereid, mille tõttu lapse immuunsüsteem peab kiiremini küpsema, pakkudes paremat kaitset respiratoorseid probleeme tekitavate viiruste ja bakterite vastu.

Talulapsed on tervemad

Sarnaseid tulemusi kajastas ka juba 2011. aastal ajakirjasNew England Journal of Medicine avaldatud teadustöö, milles uuriti taludes kasvanud lapsi. Näib, et lapsed, kes on koduses keskkonnas kokku puutunud erinevate talukeskkonnale omaste bakterite ja mikroobidega, on palju tervemad kui “sanitaarsemates“ linnatingimustes kasvanud lapsed.

Ka California ülikooli teadlased kajastasid 2010. aastal seda, et liigne puhtus mõjub lapse tervisele hoopis halvasti ja mõistlik kokkupuude mustusega tugevdab lapse immuunsüsteemi. Naha loomulik bakterikooslus aitab vähendada kriimude ja marrastuste põletikuliseks muutumist ning ülemäärane seepide ja antibakteriaalsete toodete kasutamine rikub seda tasakaalu. Üle maailma on koos puhtuse ületähtsustamisega suurenenud lastel allergiate, astma, põletikuliste haiguste, autoimmuunhaiguste ja diabeedi esinemine. Vahel mullas ja liivas kaevamine ja paljajalu ringijooksmine on lapsele ainult kasulik.

Allikas: Peres koera pidamine aitab kaitsta last allergiate eest | Telegram

  • Tule trenni!
    Koerte trennid
  • Saagem sõpradeks

  • Raamat “43 trikki koertele”
    Raamat "43 trikki koertele"
  • Meie toetame
  • Meie liikmelisus
  • Chihuahua Sõprade Liit | Registrikood: 80343122 | Telefon: (+372) 503 7388 | E-post: info@chihu.ee | a/a: 221056303035 Swedbank