Chihuahua Sõprade Liit Facebookis
Chihuahua Sõprade Liit Twitteris
Chihuahua Sõprade Liit Instagram

10 nõuannet lemmikloomaga lendamiseks

8. aug., 2012

1. Arvesta kuludega

Lemmikloomaga reisimine on tasuline. Oluline on teada juba enne broneerimist, kui palju võib lemmiklooma reis maksma minna. Hind sõltub lennufirmast ja sihtkohast, ning sellest, kas loom reisib salongis või pagasiruumis. Näiteks Estonian Airiga lennates maksab lemmiklooma transport salongis eestisisesel lennul 15 eurot ja rahvusvahelisel lennul 50 eurot ja transport pagasiruumis vastavalt 30 ning 60 eurot. Juhtkoerad reisivad aga tasuta nii salongis kui ka pagasiruumis.

2. Kontakteeru lennufirmaga

Lemmikloomaga lendamiseks vajalikud nõuded leiad end teenindava lennufirma kodulehelt. Tavaliselt on lemmikloomade arv lennul piiratud ning oluline on broneerida koht oma lemmikule varakult. Näiteks Estonian Airiga lennates tuleb taotleda luba lemmiklooma transpordiks salongis lennupiletite tellimise käigus, helistades numbril 16 101.

Lisaks tuleb arvestada ka sellega, et osad sihtriigid ei luba lemmiklooma transportida lennukisalongis, nagu näiteks Inglismaa ja Iirimaa, ning seda ka siis, kui on tegemist vaid ümberistumisega nendes riikides.

3. Leia sobiv transportkast/kott

Lennufirma kodulehelt leiab ka infot lemmiklooma transportkasti/koti nõuete kohta. Erinevatel lennufirmadel on transportkasti/koti mõõtmete ning kaalu piirangud erinevad ja sellega tuleb arvestada. Lennufirmad tavaliselt transportkasti- või kotiga ei varusta, ning selle peavad hankima reisijad ise. Kui reisid mitme erineva lennufirmaga, siis pead arvestama iga sind teenindava lennufirma nõuetega.

Lennuki salongis reisimiseks on sobilikum riidest transportkott millel on õhku läbilaskvad võrgud vähemalt 2-3 küljel. Nii on lihtsam panna oma lemmikloom eesistme alla ning tagada õhu liikumine kotis, et lemmikloomal ei tekkiks ülekuumenemist ning tal oleks võimalik vabalt hingata.

4. Külasta loomaarsti

Uuri varakult järgi, millised on lemmiklooma tervisenõuded välisriiki sisenemisel. Vastava informatsiooni leiad sihtriigi kodulehelt. Näiteks põhiliselt nõutakse marutaudivaktsiini tunnistust, mis peab olema inglise keeles. Isegi osad lennufirmad nõuavad lemmiklooma tervisekontrolli tõendeid.

5. Võta kaasa kõik vajalikud dokumendid

Lemmikloomal peab reisimiseks olema pass. Kui on nõutud, siis ka tervis tõendid ning vaktsineerimise tõendid. Valmistuda tuleks ka selleks, et lemmikloom võib reisi ajal kaduma minna. Selle vältimiseks tuleb nii lemmiklooma kaelarihma kui ka looma transportkasti/koti külge kinnitada silt vajaliku infoga nagu näiteks looma nimi, omaniku nimi, kontaktnumber, oluline info looma tervise kohta jne. Kui lemmikloom reisib pagasiruumis, siis tuleks lisaks põhilisele infole kirja panna ka, mitu korda päevas tuleb looma toita ning millisele toidule on loom näiteks allergiline. Valmistuda tuleb juhuks, et lemmikloom võib koos reisikastiga reisi jooksul kaduma minna, täpselt sama moodi nagu kohvridki ja võib minna päevi, enne kui lemmikloom õigesse sihtkohta toimetatakse.

6. Harjuta lemmiklooma reisuks

Parim on reisida rahuliku ja uimastamata loomaga. Selleks, et lemmikloom oleks rahulik, peab enne reisi teda ideega harjutama. Oluline on tutvustada oma lemmikule varakult tema reisikotti/kasti, et tal oleks seal turvaline ning meeldiv olla. Pane reisikasti/kotti näiteks maiustusi või lemmikmänguasju ning jäta see kuhugile, kus lemmikloom meelsasti aega viidab.

Harjuta inimeste seas viibima. Kui tegemist on lemmikloomaga, kes kodust väljas ei liigu, siis tuleks harjutada looma rahvahulgaga ning erinevate mootorihäältega. Kõige lihtsam on näiteks proovida lühikest bussisõitu, hoides lemmikut tema transportkastis/kotis või sõidutada teda ringi inimesi täis autoga. Nii harjub loom liikuvas masinas olema, mootorihäältega ning ka võõraste inimestega.

7. Enne reisi lase lemmikul palju liikuda

Juba päev enne mine lemmikuga pikale jalutuskäigule või mängi temaga rohkem kui tavaliselt. Lendamisega samal päeval lase lemmikul igal võimalikul hetkel liikuda ja mängi temaga. Lemmikloom on siis reisides rahulikum, kui on tegusast päevast väsinud ja soovib puhata.

8. Ära toida vahetult enne reisi

Ka loomadel võib lennukiga lennates süda pahaks minna. Parim on toita looma varem kui paar tundi enne lendamist. Lennu ajal võib pakkuda nii juua kui ka süüa, vastavalt looma enesetundele.

9. Hoia lemmikloom reisikotis kogu lennu vältel

Lennufirmad ei luba salongis reisivat lemmiklooma reisikastist/kotist lennu ajal välja võtta. Enamus lemmikloomi jääb oma reisikotis lihtsalt magama. Lemmikul on turvalisem oma reisikastis/kotis ja nii väldid lennu ajal ootamatuid probleeme (nagu näiteks, et loom pääseb salongi ringi jooksma jne). Kindlasti paku lemmikule juua, näiteks kastes sõrme vette ja lastes lemmikul seda lakkuda, või väiksemast anumast, mis reisikastis/kotis ümber ei läheks.

10. Valmistu halvimaks, aga eelda parimat

Ootamatuid olukordi tuleb kõigil ette. Lennud võivad ära jääda või edasi lükkuda, lemmikloom võib reisi jooksul kaduma minna või haigeks jääda. Kui oled ennast ja lemmikut korralikult reisiks ette valmistanud, on lihtsam ootamatute olukordadega kohaneda. Näiteks võta lemmikule kaasa rohkem süüa kui vaja, ning reisikasti/koti jaoks vahetuspõhi, kui loom peaks lennuki salongis urineerima jne.

Head reisi!


Grete-Liis Dubé

  • Tule trenni!
    Koerte trennid
  • Saagem sõpradeks

  • Raamat “43 trikki koertele”
    Raamat "43 trikki koertele"
  • Meie toetame
  • Meie liikmelisus
  • Chihuahua Sõprade Liit | Registrikood: 80343122 | Telefon: (+372) 503 7388 | E-post: info@chihu.ee | a/a: 221056303035 Swedbank