Chihuahua Sõprade Liit Facebookis
Chihuahua Sõprade Liit Twitteris

Enimlevinud nakkushaigused koertel

15. Feb, 2015

Enimlevinud nakkushaigused koertelKoerte katk

Haiguse tekitajaks on viirus. Nakatumine toimub haige või viirusekandja koeraga vahetu kontakti teel, samuti viimase eritiste kaudu. Organismist eritub viirus uriini ja fekaalidega. Haigestuda võivad kõik koerad, sõltumata vanusest ja soost. Iseloomulikuks tunnuseks on koera kehatemperatuuri tõus, silma sarvkesta põletik, suurenenud ila eritus. Nahal võib olla lööve. Haigustekitaja kahjustab närvisüsteemi, südant, kopse, neerusid ja ka teisi organeid. Arvatakse, et sureb 80% haigestunutest. Haiguse peiteaeg võib olla 2-4 päeva aga ka 2-3 nädalat. Haiguse diagnoosimine ja ravi jäta veterinaari hooleks.

Kennelköha

Viirusnakkus, mis põhjustab ülemiste hingamisteede ärritusnähte. Koeral on “nohu”, kerge köha, keha temperatuuri tõus, isutus, uimasus. Levib sesoonselt, tavaliselt kevadel ja suvel. Sageli haigestuvad koerad näitustel, viiruse kandjatelt. Täiskasvanud koertele ei ole eriti ohtlik, kuid kutsika võib tappa. Haiguse diagnoosimine ja ravi jäta veterinaari hooleks.

Marutõbi

Kõige kohutavam haigus nii koerale kui ka inimestele. Õnneks on vaktsineerimine efektiivne, kuid haigestunul kliiniliste sümptoomide ilmnedes on 100% surmaga lõppev nii koerale kui inimesele. Haigestuda võivad kõik soojaverelised loomad sõltumata vanusest ja soost. Haiguse peiteaeg võib olla 5 päeva kuni 1 aasta.

Esimesteks sümptoomideks on uimasus, alguses hoidub eemale inimestest – haiguse progresserudes vastupidi, valguse kartlikus, alguses neelab kõike ja valimata – pärast veekartus. Kaob hääl. Halvatused jäsemetes. Surm saabub kogu lihaskonna halvatuse tagajärjel.

Leptospiroos

Viburbakterite poolt esilekustud haigus. Esineb looduskoldelisus. Levinud peamiselt näriliste hulgas, nendelt kandub üle ka teistel loomadele (ka inimestele). Iseloomulik on keha temperatuuri tõus, uimasus, lümfisõlmede, maksa ja põrna suurenemine, nahalööbed, oksendamine. Peiteaeg 7 päeva kuni 3 nädalat. Haiguse diagnoosimine ja ravi jäta veterinaari hooleks.

Parvoviirusest esile kutsutud sooletrakti põletik

Haiguse tekitajaks on viirus. Nakatumine toimub haige või viirusekandja koeraga vahetu kontakti teel, samuti viimase eritiste kaudu. Organismist eritub viirus oksemasside ja fekaalidega. Haigestumine on tavaliselt sesoonne ja massiline, algab kevadel, saavutab maksimumi suveks. Haiguse kulu raskus sõltub koera vanusest, mida noorem koer seda raskema kuluga.

Peiteaeg on kutsikatel ja isastel koertel tavaliselt 1–2 päeva, emastel võib peiteaeg olla pikem. Iseloomulikuks tunnusteks on söögiisu kadumine, apaatsus, vere sisaldusega kõhulahtisus. Noortel koertel kaasneb soolepõletikuga ka südamelihase kahjustus, vanematel esineb seda harvemini. Haiguse diagnoosimine ja ravi jäta veterinaari hooleks.

Infektsioosne hepatiit

Haiguse tekitajaks on viirus. Nakatumine toimub haige või viirusekandja koeraga vahetu kontakti teel, samuti viimase eritiste kaudu. Haigus algab kehatemperatuuri tõusuga ja koera pidurdunud olekuga, söögist keeldumise ja oksendamise ja kõhulahtisusega. Siit ka arvamus, et koeral on mürgistus. Erinevalt katkust ei ole koeral kopsupõletiku tunnuseid. Silma sarvkestad võivad olla kollaka alatooniga. Haigus kestab tavaliselt 3 – 10 päeva. Kiirelt võivad surra noored koerad. Haiguse diagnoosimine ja ravi jäta veterinaari hooleks.


Kennel Ferus Lucis

Allikas: Enimlevinud nakkushaigused koertel | Koer.ee

 • Viimati lisatud albumid
 • Viimati lisatud artiklid
  Koertetort “Kennu 12”!
  Kennu pere valmistas seda nii: Kennu perenaine Krista tellis lihapoest kaks kilo vasikakeelt ja kilo vasikasüdant. ...
  Tubased mängud koos koeraga
  Kui väljas on kõva pakane või raju lumetorm on muidugi enamusel koertest jalutuskäik tavapärasest lühem. Et ...
  VIDEO: Chihuahuad proovivad koertetreppi
  Chihuahua Sõprade Liidu trikikoerad said firmalt PawRamp toreda ja väga vajaliku kingituse. Chihuahuad Mathilda, Augusto, Kennu ...
 • Saagem sõpradeks

 • Raamat “43 trikki koertele”
  Raamat "43 trikki koertele"
 • Meie toetajad

 • Meie toetame
 • Meie liikmelisus
 • Chihuahua Sõprade Liit | Registrikood: 80343122 | Telefon: (+372) 503 7388 | E-post: info@chihu.ee | a/a: 221056303035 Swedbank