Chihuahua Sõprade Liit Facebookis
Chihuahua Sõprade Liit Twitteris
Chihuahua Sõprade Liit Instagram

Hambaprobleemide ennetamine

19. jaan., 2015

Hambaprobleemide ennetamineKoerte hammastel on rohkem funktsioone kui inimestel. Arvestades seda, et koerad ei kasuta oma jäsemed nii osavalt kui inimesed, teevad koera hambad ära palju seda, mida meie kätega. Muu hulgas ka toidu haaramise ja purustamise.

Hammaste hooldus algab kutsikaeas

ja on hammaste tervishoius paljuski määrav kogu eluks. Kutsikatel on piimahambad ja need vahetuvad valdavalt 4.-6. elukuul. Erinevate koeratõugude aretamisega on tekkinud mitmeid probleeme hammaste vahetumisel. Eriti puudutab see tõugusid, kelle näokolju on aretatud lühikeseks. Hambad ei reastu korrektselt järjekorda, kuna nad piltlikult ei mahu lihtsalt lõualuusse ära. Lõualuud on väga õhukesed ega anna hambajuurtele piisavalt tuge. Jäävhambad kasvavad piimahammaste kõrvale ega välju õigeaegselt. Kõige sagedamini jäävad eemaldumata kihvad ning need tuleb lasta eemaldada hiljemalt 7-8 kuu vanuses kuna need jäävad muidu jäävhambaid segama.

Piimahambad vajavad koormust samuti nagu jäävhambad. Kõige paremini sobivad kutsikatele närimiseks köied ja kaltsud. Hammaste ja lõualuude tugevdamiseks ning õigeaegseks vahetumiseks on hea teha sikutamismänge.

Kuidas aru saada et hambumus pole normaalne või piimahambad ei ole õigeaegselt väljunud? Hambad on kahes kõrvutiolevas reas, ebanormaalse kujuga, hammaste vahele koguneb mustust või suust tuleb ebameeldivat lõhna. Lase oma loomaarstil muuhulgas alati hambaid kontrollida kui käid tegemas mistahes protseduure.

Paljudel koertel hakkab juba esimestel eluaastatel kogunema hammastele hambakivi. Hambakivi moodustub süljesooladest, hambakatust ja toiduosakestest. Hambakivi tekkimine on väga individuaalne. Paljudel koertel pole hambakivi kordagi probleemiks kogu elu jooksul, teistel aga peab sellega pidevalt võitlema.

Hambakivi ja igemepõletiku vastu peab võitlema

Tavaliselt märkab loomaomanik et midagi on koera hammastega korrast ära, kui suu halvasti lõhnab või koer ei suuda midagi tahket närida. Tagantjärgi tarkusena olgu öeldud – sellist olukorda tuleb ennetada. Koera hambaid peab regulaarselt kontrollima ja hooldama. Kuidas?

Koera peab harjutama juba kutsikaeas hambaid demonstreerima. Selleks piisab koonu paigalhoidmisest ja huule kergitamisest. Kindlasti ei tasu koera suud lahti kangutada. See on koerale vastumeelne ja ebamugav tegevus ning hammaste kontrollimisest ei tule midagi välja.

Põletikus igemed on tulitavpunase värvusega, katsumisel hellad ning võivad kohati ka veritseda. Hambakivi on hallikas-pruunikas kogum hammastel, mis ulatub kokkupuutekohani igemetega. Sellises kohas on hea elu kahjulikel bakteritel. Põletiku süvenedes kahjustub lisaks igemele selle all olev lõualuu, mis pehmeneb ja taandub ning ei anna hambajuurele enam piisavat toestust. Loksuva hamba juure ümbruses põletik süveneb ning peatselt kukub hammas välja. Sellised põletikus hambad valutavad ja need tuleb eemaldada. Eemaldada tuleb ka hambad, mis on traumeerunud ja katki murdunud.

Vanemas eas on hambahaiguste esinemise sagedus koerte hulgas isegi kuni 70-80%. Sageli pannakse koera vähene aktiivsus ja loidus lihtsalt vanuse süüks. Vanadus ei ole haigus. Kas oled mõnikord mõelnud, et äkki mu koeral hambad valutavad? Koer ei suuda hambavalu mitte mingil äratuntaval moel väljendada. Seetõttu peame me vähemalt sellise võimalusega arvestama, kuna meil pole alust aravata nagu ei tunneks koerad valu.

Kui hammast pole võimalik päästa, tuleb see välja tõmmata. Sageli palju hambaid samaaegselt. See protsess viiakse läbi üldnarkoosis, mida sageli kardetakse. Narkoosirisk tasub alati kaalumist. Kuid kas on parem elada ilma hammasteta või valutavate ja mittefunktsionaalsete hammastega? Kui hambad logisevad, on põletikus ja valutavad, ei osale nad toiduhaaramise ja mälumise protsessi niikuinii.

Üks väga hea moodus hambakattu ja –kivi kontrolli all hoida, on kasutada igapäevaseks toitmiseks mõeldud spetsiaalset Royal Canin Dental toitu. Sellise toidu toidupalad on tavapärastest erineva mõõdu, kuju ja struktuuriga. Eriline valmistusviis paneb loomad toitu närima ja tagab hammaste mehhaanilise puhastumise. Närimine omakorda vähendab söömise kiirust ning pikendab toidupala kontakti hammastega. Kontakti ajal pääseb mõjule kuivtoitu lisatud spetsiaalne aine, mis seob süljes oleva kaltsiumi ja takistab seeläbi hambakivi arengut. Nii tagatakse topeltefekt hammaste hoolduses.

Tasakaalus ja loomaliigi vajadusi arvestavat toitu vajab lemmikloom iga päev. Ka hambaid tuleb hooldada igapäevaselt. Õige toiduvalikuga saab tagada mõlemat kui hambapesu ei õnnestu.


Valdeko Paavel

Loomade Kiirabi Kliiniku loomaarst

Allikas: Hambaprobleemide ennetamine | Postimees

  • Tule trenni!
    Koerte trennid
  • Viimati lisatud albumid
  • Saagem sõpradeks

  • Raamat “43 trikki koertele”
    Raamat "43 trikki koertele"
  • Meie toetame
  • Meie liikmelisus
  • Chihuahua Sõprade Liit | Registrikood: 80343122 | Telefon: (+372) 503 7388 | E-post: info@chihu.ee | a/a: 221056303035 Swedbank