Chihuahua Sõprade Liit Facebookis
Chihuahua Sõprade Liit Twitteris
Chihuahua Sõprade Liit Instagram

Kas ma ikka saan omale koera lubada?

4. veebr., 2018

Seda teksti ajendas mind kirjutama järjekordne chihuahuast loobuja kiri. Igas kodus ei pea olema koera, kuid igal koeral peab olema omanik ja kodu! Koerad on väga truud, seda teab iga inimene, kas aga iga inimene on oma koerale truu?

Enne kutsika koju toomist kaaluge pikalt ja tõsiselt, kas olete selleks valmis. Kutsikas on armas ja tore, kuid ta ei oska veel õue küsida, ega ei tea ka seda, et igat ettejuhtuvat eset ei tohi närida. Nad ei oska endale iseseisvalt sobivat tegevust leida ja nad ei taha päevade kaupa üksi kodus olla. Ta ei tea seda, et töölt või koolist, treeningult tulles oled sina väsinud, tema soovib siis sinuga mängima hakata. Ta ei tea ka seda, et porisel ajal teeb ta kogu põranda mustaks ja lisaks ajab ta ka karvu sinu riietele ja elamisse. Lisaks eelmainitud tühiasjadele paljud koerad ka ilastavad ja raputavad peaga, et rippuvast segajast lahti saada.

Küsimused sulle enne koera soetamist:

On sul ikka igal päeval piisavalt aega kutsikaga tegeleda – teda neli korda päevas sööta, temaga vähemalt neli korda päevas õue minna, teda kutsikakooli viia ja edaspidi igal nädalal vähemalt ühel korral sobivasse koeratrenni viia, temaga mängida ja teda kammida, tema hambaid igal päeval puhastada, tema kõrvu nädala tagant kontrollida, tema küüsi lõigata ja varbavahedest karvu eemaldada?

Kas sinu kodu on koera jaoks sobiv – on seal piisavalt ruumi ja koerapidamiseks sobivad tingimused, kas ta saab ilma puuris istumata sinu tööpäevadel kodus olla, kas koerale jääb lastest eraldatud tsoon, kuhu vajadusel puhkama minna, kas koer saab ka ilma rihmata oma kinnisel territooriumil joosta, sest ilma rihmastamata koeraga ei tohi avalikul alal mitte kunagi liikuda.

Kas sinu sissetulekud on piisavad, tagamaks koerale vajaliku toidu, veterinaarabi, hoolduse ja koolituse? Paraku on sülekoertel väga palju geneetilisi haigusi, lisaks on nende suurimaks hädaks halb hambumus ja sellega seoses tekkiv vajadus hammaste eemaldamiseks. Samuti on väikesekasvulistel koertel probleemiks hambakivi, mida saab eemaldada vaid narkoosis olles, kuna igemeäär tuleb üles tõsta, et kogu hammas puhastada. Loomaarstile minek on ülikulukas ja lisaks on ka emotsionaalne kannatus nii loomale, kui tema perele. Ka põlve luksatsioon on väikestel koertel sagedasti esinev probleem. Vanemas eas aga tekib väga palju erinevaid haigusi ja seisundeid, kus loomaarstile pöördumine on hädavajalik. Kutsika ostusumma on vaid murdosa tema kasvatamiseks vajalikest kuludest.

Kas koera võtmisega on nõus kõik perekonnaliikmed ja kas kohustused looma igapäevasteks vajadusteks on pereliikmete vahel jagatud. Seda, et koer ostetakse lapsele ja edaspidi sunnitakse last koera eest hoolitsema, on siiski liiga palju nõutud. Laps ei oska hinnata koera vajadusi, ega tea ka seda, kuidas koera õpetada. Ta ei saa kindlasti sellise vastutusega hakkama. Looma soetamine on kogu pere vastutusel ja laps saab vaid oma panuse anda.

Kas on kindel, et kellelgi perekonnast ei ole koerakarvaallergiat? Selleks võib ka juba ette allergoloogi vastuvõtul käia ja testid teha. Kohtuda tuttavate koertega ja saab minna ka etteteatamisel kuhugi koerte trenni vaatama, kus on allergia korral reaktsioon kohene.

Kes hooldab koera, kui omanik on puhkusel/komandeeringus/haiglas? Kas sa oled sellele mõelnud ja milline on lahendus, ka koertehotellis olemine on koerale raske ja tundub reetmisena. Koer on karjaloom ja tema loomuses ei ole olla üksikuna. Koera eluiga on olenevalt tema tõust ja tervislikust seisundist keskmiselt 10-15 aastat! Kas oled oma elu nii pikalt paika pannud, ei koli välismaale, kuhu ei saa koera kaasa võtta? On sul kindel inimene, kes sinu haigestumise või muu korral hooldab sinu koera nii, et koer saab hoole ja valve all oma elu jätkata?

Koer on elusolend, kes kiindub ja ta saab aru, kui temast ei hoolita. Koera ravita jätmine tekitab loomale piinu ning krooniliseks muutuvaid haigusi ja seisundeid, mis on lubamatu. Koolitamata ja sotsialiseerimata koer tekitab probleeme nii teistele kui ka peremehele endale.

Seda kõike kirja pannes on mul endal kolm koera, kes on oma ealt juba pensionärid. Enamuse ajast on nad minuga kaasas, nii tööl, reisil kui ka vabal ajal. Ma olen rõõmuga loobunud nendega koosolemise tõttu päris paljustki. Vastu olen saanud tohutu koguse armastust, truudust, usku, rõõmu ja uue töö koerte trikitreenerina. Terve lapsepõlve unistasin ma oma koerast, täna on mul ligi 70 koerõpilast ja väga palju uusi koeraomanikest sõpru.


Krista Laanet

Chihuahua Sõprade Liit

  • Tule trenni!
    Koerte trennid
  • Saagem sõpradeks

  • Raamat “43 trikki koertele”
    Raamat "43 trikki koertele"
  • Meie toetame
  • Meie liikmelisus
  • Chihuahua Sõprade Liit | Registrikood: 80343122 | Telefon: (+372) 503 7388 | E-post: info@chihu.ee | a/a: 221056303035 Swedbank