Kuidas aru saada, et koeral on ussid?

19. sept., 2013

solkmedVarases nakkuse staadiumis ei näegi. Kuid loomad, kes on väliselt terved, võivad juba parasiidimune väljutada. Sümptomitena esineb punnis kõhtu, oksendamist, kõhulahtisust, kahvatuid igemeid, veriseid väljaheiteid, unisust, pulstis ja läiketut karvkatet. Ilmselged nakatumise sümptomid on ussid väljaheites või riisitera taolised paelussi lülid looma sabal või väljaheites.

Hiljem võivad tekkida mitmed nähud – isu väheneb, kaob või väärastub, kõhulahtisus võib vahelduda kõhukinnisusega, iiveldus ja oksendamine, köha, kaalukadu, sooleummistused (väga tugeva nakkuse korral), aneemia (parasiidid toituvad peremeesorganismi verest), mürgistuse nähud (parasiit eritab oma elutegevuse jääke peremeesorganismi).

Viimased aga on paljude teiste haigestumiste tunnusteks. Seepärast loomal, kellele pole tehtud ussikuuri, on diagnoosi panek keerulisem ja ravitulemus küsitav.

Nakatumisriske on võimalik vähendada, manustades koerale regulaarselt ussirohtu, vältimaks edasist keskkonna saastumist ja seega andmata võimalust nakatuda inimesel.

Mitmed parasiitidevastased ravimid on laia toimespektriga – see tähendab hävitavad nii ümar- kui paelusse. Ravimeid on olemas tablettide, maitsestatud pastade ja turjale tilgutatavate tilkade näol.

Need on käsimüügis. Keerulisemad preparaadid, mis hävitavad nii sisekui välisparasiite (nt. sügelislesta ja kirpu) on retseptiravimid. Alati tasub apteekrilt küsida käsimüügiravimeid ostes, mitu korda peab rohtu manustama. Oluline on ravimit ostes teada, palju te koer kaalub. Kui te annate oma tegelikult 25 kg kaaluvale koerale 2 tabletti (1 tablett 10 kg kehakaalu kohta), arvates, et tal ei ole tegelikult palju usse, ainult mõned on, ei saa koer ravitud.

Sel puhul oli raha kulutamine asjatu, toob kasu asemel vaid kahju.

Niimoodi mitu korda järjest toimides saavutate olukorra, mil ravimi suhtes tekib resistentsus ja ravim lihtsalt ei hakka enam mõjuma. Nii, et kaaluge oma koer ära ja alles siis ostke ravim. Pigem pisut rohkem, kui vähem. Kindlasti tuleb lugeda ravimi juhendit. Ravimit (toimeainet) peab aeg ajalt ka vahetama. Seda oskab teile taas apteeker soovitada.


Marika Keerpalu

loomaarst

Allikas: Kuidas aru saada, et koeral on ussid? | Koer.ee

 • Viimati lisatud albumid
 • Viimati lisatud artiklid
  Kadumaläinud ja taasleitud sülekoer Moosi
  Siin on positiivse lõpuga lugu jooksu saanud väikesest koerast Moosist. Seda lugedes võib kindel olla, et ...
  Koerte sügelistõbi ehk rebaste kärntõbi
  Koerte sügelistõbi ehk maakeeli rebaste kärntõbi on nakkuslik nahahaigus, mida põhjustab naha parasiitlest Sarcoptes canis. Tegu ...
  Koerte jõulutort “Lihakas Lumememm”
  Sul läheb vaja: 3 pakki veisehakkliha 3 porgandit 2 muna 2 pakki riisi 150g maksapasteeti Kaunistusnööpideks ...
 • Saagem sõpradeks
 • Meie toetajad • Meie toetame
 • Meie liikmelisus
 • Chihuahua Sõprade Liit | Registrikood: 80343122 | Telefon: (+372) 503 7388 | E-post: info@chihu.ee | a/a: 221056303035 Swedbank