Chihuahua Sõprade Liit Facebookis
Chihuahua Sõprade Liit Twitteris
Chihuahua Sõprade Liit Google Plusis

Lemmikloom aitab lapsel terve olla

3. Jul, 2015

Lemmikloom aitab lapsel terve ollaVäikelapsed, kes veedavad oma esimese eluaasta koos koera ja kassiga, põevad vähem külmetushaigusi kui loomadeta beebid.

Varasemad uuringud on kinnitanud, et lemmikloomade pidamine vähendab väikelaste allergiariske. Hiljutine hiirtega tehtud uuring näitas aga, et koer kodus aitab vältida ka hingamisteedehaigusi põhjustavat viirust, mida peetakse lapseea astmariski suurendajaks.

Kuidas loomad lapsi täpselt haiguste eest kaitsevad, pole täpselt teada. Teadlased peavad üheks põhjuseks loomade tuppa toodud mikroobe, millega on laste veel areneval immuunsüsteemil varakult kergem kohaneda. Nii suudavad beebid tavapärastele allergeenidele ja haigustekitajatele paremini vastu panna.

Kuopio ülikooli teadlased ei vaadelnud konkreetses uurimuses laste immuunsüsteemi markereid. Küll aga oli neil hüpotees, et samad protsessid, mis kaitsevad lapsi allergeenide ja astmatekitajate eest, aitavad peletada ka külmetust.

Uuringu käigus jälgiti 397 Soome lapse käekäiku. Ajavahemikus 2002-2005 sündinud laste vanemad pidasid beebide esimese eluaasta vältel tervisepäevikut. Sinna märgiti lastel esinenud köhad, nohud ja kõrvahaigused. Samuti kirjutati üles, millal anti lastele antibiootikume. Selgus, et kassi ja koeraga kasvanud lastel oli 44 protsenti väiksema tõenäosusega kõrvahaigusi ja neil tuli 29 protsenti harvem antibiootikume süüa, kui loomavabadel lastel.

Seejuures olid koeraga lapsed 31 protsenti tõenäolisemalt esimesel eluaastal terved. Kassi omamine andis aga 6 protsenti tõenäolisemalt tervema beebiea, kui ilma kassita lastel.

Teadlaste hinnangul on lemmikloomast lapse immuunsüsteemi kujunemisel kõige rohkem kasu just esimesel eluaastal. Üks võimalikke selgitusi on see, et siis organism alles õpib vaenlasi sõpradest eristama. Loomakarvadest saadud väikesed võimalike haigustekitajate doosid lasevad kehal neist kergemini jagu saada ja järgmine kord juba rünnakut ennetada.

Uuringust selgus, et kuigi lemmikloomadega lapsed olid keskmisest tervemad, oli eriti hea seis neil põnnidel, kelle loomad käisid päeval rohkem õues. Nii oli näiteks lastel, kelle penid olid toas alla kuue tunni päevas, vähem külmetushaigusi, kui ainult tubaste koerte puhul. Niisiis järeldavad teadlased sellest, et kui tuppa satub rohkem loomade toodud mikroobe, tugevneb lapse immuunsüsteem kiiremini.


Ajakiri Lemmik

Allikas: Lemmikloom aitab lapsel terve olla – Lemmikloom

 • Viimati lisatud albumid
 • Viimati lisatud artiklid
  Tubased mängud koos koeraga
  Kui väljas on kõva pakane või raju lumetorm on muidugi enamusel koertest jalutuskäik tavapärasest lühem. Et ...
  VIDEO: Chihuahuad proovivad koertetreppi
  Chihuahua Sõprade Liidu trikikoerad said firmalt PawRamp toreda ja väga vajaliku kingituse. Chihuahuad Mathilda, Augusto, Kennu ...
  VIDEO: Chihuahuade trikid
  Valmis meie uus trikivideo!...
 • Saagem sõpradeks
 • Raamat “43 trikki koertele”
  Raamat "43 trikki koertele"
 • Meie toetajad

 • Meie toetame
 • Meie liikmelisus
 • Chihuahua Sõprade Liit | Registrikood: 80343122 | Telefon: (+372) 503 7388 | E-post: info@chihu.ee | a/a: 221056303035 Swedbank