Chihuahua Sõprade Liit Facebookis
Chihuahua Sõprade Liit Twitteris
Chihuahua Sõprade Liit Instagram

Miks nad nii teevad? Viis selgitust koerte veidrale käitumisele

17. veebr., 2016

Miks nad nii teevad? Viis selgitust koerte veidrale käitumiseleMõnikord teevad koerad asju, mis nende omanikele kuidagi pähe ei mahu. Kuidas võib süüa väljaheited või püherdada haisva prügi sees? Ja mis võib sellist käitumist põhjustada?

Kindlasti on ka inimeste käitumises asju, mille üle koerad imestavad – liiklusummikud, ilutulestik jms., aga heidame seekord pilgu koerte imelikele tegevustele ja üritame kõike seda mõista koera vaatenurgast. Ajakiri Modern Dog magazine on välja toonud viis koerte tegevust, mis panevad nende omanikke ikka ja jälle kukalt kratsima.

Väljaheidete söömine

Miks peaks koer üldse sööma enda või mõne teise looma väljaheidet? Erinevatel põhjustel võivad koerad süüa seda, mis meile tundub ilmselgelt halb toiduvalik.

Kui oled kunagi jälginud pesakonda kutsikaid, siis tead, et nende ema tavaliselt koristab nende järelt väljaheidet, süües selle lihtsalt ära. See ei ole ainult lahendus puhtuse hoidmiseks, vaid suisa igivana ellujäämise mehhanism. Metsikus looduses olid kutsikad nende väljaheite lõhna järgi kiskjatele kergesti leitavad. Ohu likvideerimiseks pistis emasloom poegade väljaheited nahka.

Kui kutsikas on elanud mustas ja hoolitsemata keskkonnada või koeri täis varjupaigas, kus teiste koerte väljaheiteid ei koristata, siis uudishimulik kutsikas sööb loomulikult fekaalid ära, sest sellel on ju toidulõhn küljes. Selline käitumine tugevneb aja jooksul ja kui kutsikas läheb uude kodusse, siis vastik harjumus läheb koos temaga.

Kolmas põhjus väljaheidete söömiseks on halb toitumine. Kui kutsikas või täiskasvanud koer sööb puuduliku toiteväärtusega toitu, siis instinktiivselt hakkab ta otsima teist toiduallikat. Sageli tähendab see hoovis või koerapargis vedelevate väljaheidete söömist.

Paljud koerad peavad maitsvaks palaks ka kasside väljaheiteid. See on tõenäoliselt tingitud kasside toidust, mis sisaldab rohkem liha kui koeratoit ja lisaks on see erineva maitsega.

Selleks, et koer ei saaks väljaheiteid süüa, tuleks hoida keskkond jäätmevaba. Korja väljaheited alati koheselt üles! Kindlasti toida looma parima toiduga ja sobivates kogustes. Jalutades lase oma koeral nuuskida ainult sealt, kus sa näed, et ei ole teiste koristamata prügi ega fekaale. Ja kui sul on kass, siis aseta liivakast sinna, kuhu koer ei pääse.

Kargamine

See on ebamugav hetk, kui sinu koer pargis teisele koerale selga hüppab. Veelgi ebamugavam on siis, kui see juhtub inimestega, kes on sulle külla tulnud. Miks koerad nii küll teevad?

Kuigi kargamine on märk seksuaalsusest ja füüsilisest soovist paarituda, siis tegelikkuses on selle tegevuse motiivid väga erinevad. Igal koeral, olgu ta isane, emane, noorel või vana, võib tekkida kargamise harjumus, sest see võib olla nende omavahelise mängu osa. Murelikul, isoleeritud koeral võib sellist käitumist tekitada stress. Koertekarjas võib kargamine olla viisiks, et selgitada välja tugevama positsiooniga loom. Mõned juhtkoerad teevad seda lihtsalt selleks, et kontrollida teisi ja näidata, kes on boss. Kargamisest võib saada tugev halb harjumus nagu pidev haukumine või saba tagaajamine.

Kargamisest vabanemiseks on mitu lahendust. Esiteks veendu, et sinu koer saab piisavalt tegevust. Harjutused, mängimine, sotsialiseerumine, koolitamine ja rutiin – on kõik väga olulised. Kuulekuse õpetamine rahustab sinu koera ja annab sulle viisi, kuidas teda kontrollida ja suunata. Näiteks selle asemel, et lasta kaks koera üksteisele õues kaela hüpata, pane neid läbi mõne harjutuse koos tegutsema.

Hoia kodus ranget rutiini – toitmine, jalutamine, koolitamine, mängimine. Ja kui koer närviliselt hakkab inimest kargama, siis pritsi teda vett täis pudelist. Ignoreerimine kargamise puhul ei tööta, parem hoia lähedal veepudel ja vajadusel kasuta. Kui koeral on kargamise komme, siis proovi juhtida tema tähelepanu inimesest eemale enne, kui ta tegutseda jõuab. Käsi koeral istuda, ja premeeri selle eest maiusega.

Tagurpidi aevastamine

Tagurpidi aevastamine on see, kui sinu koer äkki turtsudes imeb õhku läbi oma nina tehes lämbumise heli. Mõne hetke pärast on see aga läbi ja kõik on korras.

Tehniliselt on see ka tuntud kui kramplik hingamine, mis kõlab kohutavalt, aga tegelikult seda ei ole. Tagurpidi aevastamine võib olla põhjustatud õhus olevatest ärritajatest, söögist või joogist, ka sellest, kui ahmitakse liiga kiiresti ja isegi nasaalsest infektsioonist. Tagurpidi aevastamist esineb sagedamini vanematel koertel.

Et vähendada võimalusi tagurpidi aevastamiseks, tuleks koera ligiduses vähendada kemikaalide kasutamist, kammida teda sageli ning eemaldada tolmuimejaga põrandal olevad lahtised karvad.

Vastupidise aevastamise ajal tuleks masseerida oma koera kõripiirkonnast, sest see leevendab spasmi. Hetkeks katta tema nina, et julgustada looma neelama, mis aitab kaasa võõrkeha tõrjumisele. Vajaduse korral tuleks vaadata kurku, et midagi pole sinna kinni jäänud. Kui tagurpidi aevastamine kipub sageli korduma, tuleks külastada loomaarsti.

Saba tagaajamine

Ümber enda pöörleva koera vaatamine võib tunduda üks naljakamaid hetki sinu lemmiku argipäevas. See on käitumine, mis tihti algab juba varakult kutsikaeas. Muidugi, kui inimesed näevad seda ja naeravad, siis koer jätkab. Ja see omakorda viib loomal harjumuse tekkeni.

Mõnel juhul võivad koerad saba taga ajada ka siis, kui kirp hammustas või on hoopis probleem ussnugilistega – loom püüab saba närida ja leevendada niimoodi kihelust. Kuid alati ei pea olema terviseprobleem – koerad hakkavad sellist käitumist harrastama igavusest või stressist.

Vältimaks obsessiiv-kompulsiivsesid saba tagaajamisi, tuleks kindlasti hoida oma koera kahjurivabalt ja nii puhtana kui võimalik. Tegele oma loomaga ja paku talle erinevaid võimalusi, et vältida igavust. Lase tal teiste loomadega suhelda, kuid ära kunagi julgusta saba tagaajamist. Tavaliselt seda olukorda teiste loomadega koos olles ei juhtu.

Kui sinu koer ikkagi ajab saba taga, siis suuna teda parema käitumiseni. Kasuta “lõpeta” käsku, kui näed teda pöörlemist alustamas. Kui see ei toimi, viska tema juurde kolisev, näiteks münte täis pudel. Pidevalt nii tehes tekib loomal negatiivne seos ja ühel hetkel ta lõpetab.

Prügi ja mustuse sees rullimine

Miks peaks täiesti normaalne koer soovima prügis, sõnnikus või haisva korjuse peal püherdada?

Üks teooria väidab, et koerad tahavad enda lõhna katta mingi muu tugeva lõhnaga, et vastane teda jahti pidades ei tunneks. Teisalt võib lihtsalt olla, et sinu koer naudib seda lehka. Koertemaailmas kehtib tavaliselt reegel, et kõik see, mida inimene kardab või halvaks peab, on põnev.

Selleks, et vältida oma koera püherdamist prahis, tuleks hoida enda ümbrus võimalikult puhtana. Jalutuskäikudel veendu, et sina oled otsustaja, kus koer peatub või häda teeb. Hoia silmad lahti prügi, surnud loomade või suvalise haisva kraami eest. Tööta käskluste “jäta” ja “seisa” kallal või proovi vajadusel plaksutamist ja tähelepanu sellega kõrvale juhtimist. Vastasel juhul pead olema valmis kulutama rohkelt koerašampooni.

Allikas: Miks nad nii teevad? Viis selgitust koerte veidrale käitumisele – Lemmikloom.ee

  • Tule trenni!
    Koerte trennid
  • Viimati lisatud albumid
  • Saagem sõpradeks

  • Raamat “43 trikki koertele”
    Raamat "43 trikki koertele"
  • Meie toetame
  • Meie liikmelisus
  • Chihuahua Sõprade Liit | Registrikood: 80343122 | Telefon: (+372) 503 7388 | E-post: info@chihu.ee | a/a: 221056303035 Swedbank