Chihuahua Sõprade Liit Facebookis
Chihuahua Sõprade Liit Twitteris
Chihuahua Sõprade Liit Instagram

Ole mõistlik, hoia koer aastavahetusel toas!

30. dets., 2013

Ole mõistlik, hoia koer aastavahetusel toas!

Paljud koerad kardavad nii aastavahetusel toimuva ilutulestiku müra kui ka valgussähvatusi. Võib olla ka nii, et loom eelmistel aastatel ei kartnud paugutamist, nüüd on aga tema reaktsioon kardinaalselt muutunud. Ka väga rahuliku loomuga koer võib ehmuda ja paanikasse sattudes joosta väga kaugele ning ei pruugi enam koduteed leida.

Üksi liikuva koeraga võib aga palju juhtuda. Liiklusõnnetused traumadest surmani, teise koera rünnak, rünnak teistele loomadele või inimestele.

Kurb on sellest kirjutada, kuid iga aastavahetuse järgselt võime  veel mitme nädala jooksul lugeda kadumaläinud koerte otsimiskuulutusi. Kuidas siis sellised lood juhtuvad?

1. Koer on väljas, kuid aeda pole või see on ebakindel

2. Koer on õues ketis, kuid suudab ennast lahti tõmmata ja madalast aiast üle hüpata

3. Koer võetakse ilutulestiku tegemisele rihmastamata õue kaasa

4. Koer võetakse rihmastatult kaasa, kuid ei suudeta teda kinni hoida

5. Koer lipsab õue, kui peoseltskond õue liigub

6. Napsitanud peremees ei suuda ohuolukorda õigesti hinnata

7. Koer saadetakse õue koos lapsega kel ei jagu aga teadmisi ega ka jaksu paanikas koera kinnihoidmiseks.

Need on 7 enim levinud juhtumit, mille tõttu koer kaduma võib minna. Ole mõistlik ja jaluta oma loom ära enne kella kümmet, siis on paugutamist vähem, enamus koeri peab hommikuni vastu. Kui sulle tuleb palju külalisi, tuleks koer aastavahetuseks sulgeda eraldi ruumi, nii ei juhtu peosaginas ootamatuid olukordi. Koerad on maiad ka peolaualt näppama ja sageli ei suuda külalised mõista, et inimeste ja koerte toidud on erinevad. Palju peokülalisi, palju maiustusi koerale, nii on juhtunud ja juhtub edaspidigi, kui omanik looma ei kaitse. Loomaarstide poole pöördutakse seedehäirete ja maokeeruga lemmikutega enim just pärast aastavahetust.

Haigete koerte seisund võib stressiga halveneda, seega pea loomaarstiga eelnevalt nõu ja valmistu aegsasti. Koera, kellel esineb epilepsia või süringomüeelia, ei tohi aastavahetusel kindlasti üksi jätta. Loe nimetatud haiguste kohta lähemalt siit: epilepsiasüringomüeelia

Väga suure paugu ja valgussähvatuste kartuse korral on mõningast abi, kui panna koerale selga liibuv särgik või suhteliselt tugevalt rätiga ta kere ümbert siduda, samuti on hea koeraga hämarasse ruumi liikuda, kus aknad on suletud, või veel parem, kui neid ei olegi, nii ei helgi valgussähvatused koos müraga. Aitab ka paksu teki alla ronimine, koerale tundub see justkui koobas olevat. Meloodiline muusika aitab raketiheli segada ja vähendada. Rahustav ja turvaline tundub ka peremehe käsi turjal.  Päris müravaba ruumi uusaastaööl on raske leida. Koertele manustatakse ka rahusteid, kuid seda tuleb alustada juba eelnevatel nädalatel loomaarsti soovitusi arvesse võttes. Abi võib saada ka tavalisest palderjanist, kuid muidugi ei tee see olematuks hirmu tohutu müra ees, mis kestab, olgem ausad, siiski mitu tundi järjest. Ka järgmisel päeval ja õhtul jagub veel raketilennutajaid ja säraküünla välgutajaid.

Pidu on muidugi tore pidada, kuid kui sul on koer, kes kardab paugutamist või ta on haige, tuleb peremehel mõnest rõõmu tekitavast hetkest loobuda ja oma koerale toeks ja abiks olla. Koerad on ju meie parimad sõbrad ja sõpra hätta ei jäeta!

Liikugem rõõmsalt ja turvaliselt uude aastasse!

Head vana aasta lõppu!


Krista Laanet
Chihuahua Sõprade Liit

  • Tule trenni!
    Koerte trennid
  • Viimati lisatud albumid
  • Saagem sõpradeks

  • Raamat “43 trikki koertele”
    Raamat "43 trikki koertele"
  • Meie toetame
  • Meie liikmelisus
  • Chihuahua Sõprade Liit | Registrikood: 80343122 | Telefon: (+372) 503 7388 | E-post: info@chihu.ee | a/a: 221056303035 Swedbank