Chihuahua Sõprade Liit Facebookis
Chihuahua Sõprade Liit Twitteris
Chihuahua Sõprade Liit Instagram

Tähelepanu otsivad koerad

7. märts, 2013

Koerad vajavad tähelepanu ja pühendumist. Intelligentsed ja nõudlikud koerad õpivad üsna ruttu ära, kuidas inimese tähelepanu võita, kuid vahel võivad nad selle saamiseks üle piiri minna. Paljud koerad üritavad meie tähelepanu võita näiteks liigse haukumise, hüppamise, rihma närimise, asjade varastamise, saba tagaajamise või isegi agressiivsusega. Sobimatud tähelepanu võitmise võtted on küllaltki levinud käitumisalane probleem.

Soovimatust käitumisest võõrutamine

Soovimatu käitumine süveneb vale käitumise premeerimisega. Jälgige täpselt, mille eest koera kiidate. Üheks näiteks on koera haukumine siis, kui räägite telefoniga. Tõenäoliselt keelate koera paar korda või lihtsalt eirate teda. Sel viisil jätkab koer haukumist ja aja jooksul selline käitumine kindlasti süveneb. Koer näeb sellises käitumises tulemusi ― ta suudab teie telefonikõne häirida ja saab nii tähelepanu. Ja kui ta ei saa haukumise lõpetamise eest preemiat, siis ta ei näe põhjust seda ka lõpetada. Püüdke mõista koera põhimõtteid ― see lihtsustab vigade parandamist.

Koolituse põhialused

Koerad peaksid teadma ja alluma sellistele põhikäsklustele nagu „Istu“, „Lama“, „Koht“ ja „Kõrval“. Olge järjepidev ja tehke harjutusi korrapäraselt. Andke koerale käsklus „Istu“ alati enne, kui talle midagi pakkuma hakkate. On see siis tähelepanu, hellitus, toit või mäng. Nii õpib ta inimeste juuresolekul oma emotsioone ohjama.

Rihma otsas hoidmine

Liigse hüppamise ja ära jooksmise ennetamiseks pange koer vahetult enne sellise olukorra tekkimist rihma otsa. Selline ennetus on kindlasti parem kui koerale rihma panemine siis, kui koer on juba sobimatult käituma hakanud. Kui koeral on kombeks saabunud külalistele peale hüpata, pange talle enne ukse avamist rihm kaela, et saaksite teda kontrollida ja talle sobivat käitumist õpetada.

Koera stimuleerimine

Vahel võib liigse tähelepanu otsimine olla tingitud vähesest füüsilisest ja mentaalsest stimulatsioonist. Pöörake koerale tähelepanu päeva jooksul mitmeid kordi. Kui te ei saa või ei taha koerale tähelepanu pöörata, andke talle teatud märkidega teada, millal teda väldite. Nendeks märkideks võivad olla selja pööramine, silmsideme vältimine, vaikimine jne. Koeraga kontakti võtmine peab alati olema teiepoolse algatusega.

Premeerimine

Tänu premeerimisele õpivad koerad viisaka ja hea käitumise kiirelt selgeks. Halva või isegi agressiivse käitumise jätkumisel pidage nõu veterinaari või käitumisspetsialistiga. Koerale heade kommete õpetamiseks püüdke teda mõista ning olge järjepidev ja kannatlik.

Allikas: Tähelepanu otsivad koerad

  • Tule trenni!
    Koerte trennid
  • Saagem sõpradeks

  • Raamat “43 trikki koertele”
    Raamat "43 trikki koertele"
  • Meie toetame
  • Meie liikmelisus
  • Chihuahua Sõprade Liit | Registrikood: 80343122 | Telefon: (+372) 503 7388 | E-post: info@chihu.ee | a/a: 221056303035 Swedbank