Chihuahua Sõprade Liit Facebookis
Chihuahua Sõprade Liit Twitteris
Chihuahua Sõprade Liit Instagram

Haukumine

27. märts, 2013

Koerad ei oska rääkida – oi, mida nad küll ütleks, kui nad oskaks! Haukumine on koera viis rääkida. See võib olla häiriv, sest alati ei ole lihtne mõista, mida koer oma haugatusega mõtleb – on ta ärevil, rõõmus, hirmul, tige? Mida iganes koer öelda üritab, haukumise eest teda karistada ei tohi. Koera käitumist tuleb muuta vaid siis, kui koer liiga palju haugub ja kui liigsest haukumisest saab halb komme.

Kui teie majja keset ööd varas tuleks ja koer hoiatuseks hauguks, kas te poleks rõõmus? Peaksite oma koera ilmselt kangelaseks, suurepäraseks valvuriks ja kodu kaitsjaks. Aga kui sõber ootamatult läbi astub, uksekella annab ning teda äkilise valju haugatusega tervitatakse, olete ilmselt koera peale pahane. Kuid kas see pole siis üks ja sama käitumine? Koer lihtsalt ei oska paremini. Kui ta just ei näe, et ukse taga on keegi tuttav, siis ta haugub, et teha teatavaks, et tema (ja teie) territoorium on ohus. Kuigi teie sõber ei kujuta endast ohtu, on koera jaoks olukord üks ja sama. Haukumine on viis anda teile teada sissetungist teie valdustesse, olgu see siis sõber või vaenlane. Seda tüüpi haukumine on instinktiivne ja seda ei tohi keelata.

Liigse, harjumuseks saanud haukumisega tuleb aga tegelema hakata varakult. Kui saksa lambakoer suuremaks saab, oskate eristada, millal on tema haukumisel eesmärk ja millal on see põhjuseta. Te hakkate tegema vahet oma koera haugatusel ja saate aru, millega need on seotud. Nt. haukumine juhul, kui keegi on ukse taga, erineb haukumisest, millega ta rõõmustab teie tuleku üle. See on nagu inimese hääletoon, erinevuseks on ainult see, et koer peab lootma täielikult vaid hääletoonile, sest sõnu pole tal võimalik kasutada. Lakkamatu haukuja võib juba noores eas ära tunda.

On asju, mis soodustavad haukumist. Nt. kui teie koer haugub pidevalt mitu minutit järjest ja te annate talle maiuse, et ta vait jääks, hakkab ta arvama, et teda kiidetakse haukumise eest. Ta seostab haukumise maiuse saamisega ja jätkab haukumist, kuni tuleb tasu.

Koolitusnipp

Et koer hauguks vaid sobival ajal, võite õpetada talle käsklust “tasa”. Kui keegi on ukse taga ja koer paar korda haugub, kiitke teda. Rääkige temaga rahustavalt ja kui ta haukumise järele jätab, öelge talle “tasa” ning kiitke edasi. Sel moel lasete tal hoiatuseks haugatuse teha, mis on instinktiivne käitumine, ja seejärel kiidate teda vait olemise eest. Esialgu võite teda maiusega premeerida, kui ta on suutnud mõni minut vait olla.

Allikas: Haukumine | Saksa lambakoer

  • Tule trenni!
    Koerte trennid
  • Saagem sõpradeks

  • Raamat “43 trikki koertele”
    Raamat "43 trikki koertele"
  • Meie toetame
  • Meie liikmelisus
  • Chihuahua Sõprade Liit | Registrikood: 80343122 | Telefon: (+372) 503 7388 | E-post: info@chihu.ee | a/a: 221056303035 Swedbank