Chihuahua Sõprade Liit Facebookis
Chihuahua Sõprade Liit Twitteris
Chihuahua Sõprade Liit Instagram

Hüperaktiivne koer ja nõksutamine

18. juuni, 2014

  • Esiteks vaata järgi ega su koera toit ei sisalda värvaineid, säilitusaineid ega ole madala süsivesiku (nisu, mais, riis) sisaldusega. Puuduliku süsivesiku hulga puhul toidus hakkab koera organism kasutama energiatootmiseks proteiine (proteiinid tavaliselt kasutuses kudede taastamiseks, süsivesikute liigtarbimisel lõtv lihas ja naharohkus). Liiga palju proteiini jällegi (liha, piim) paneb koera karva tuhmuma (tekib hall tolm, kõõm) ning haisema.
  • Vahetades koera toidu sobivaks kaob tihti üleliigne energia, vahet käitumises on sel juhul näha üpris kiiresti. Täiskasvanud, aktiivse koera toit peaks sisaldama 40-50% süsivesikuid, 25-35% rasva ja 30% proteiini, olema hästi seeditav (väikesed väljaheite kogused), ei tohiks sisaldada BHA, BHD konservante ega üle 10% tuhka (jääkainet). Mida rohkem kuivtoit vees paisub seda ebakvaliteetsem ta on.
  • Õpeta koerale palju ajutegevust vajavaid trikke ja elemente. Loo üleenergilisele koerale kindel päeva struktuur, pööra tähelepanu rahunemise- ja enesekontrolli harjutustele ning pühenda talle piisavalt aega ja energiat jalutades ning treenides.
  • Eriti tähtis on toidu kõrvalmõju ka kõrge hormoonitootlikkusega ehk kõrge suguinstinktiga koertel (jalga-, riideid-, patja-, mänguasja häirivalt palju hüppavad ehk “nõksutavad”). Pea meeles, et koera jaoks on see loomulik tegevus ning selle keelamine ning tugev karistamine nt. kutsika puhul võib tekitada hiljem suuri probleeme kui tegemist aretuskoeraga. Lase kutsikal loomulikult käituda, kui sa tunned, et käitumine läheb liiale pidurda seda alltoodud esimese staadiumi korrigeerimisega. Nõksutamine on ka koera evolutsiooni käigus muundunud viis näidata, et tema on alfa isane karjas ning omab seega ees õigust paljuneda. Kui juhistaatus on peres sinu käes siis otsustad sina kes ja millal paljuneb ning koeral ei teki vajadust enda pealesurumiseks (sama käib muide ka nö. armukadeduse kohta).

1. Kui koer armastab nõksutada ära pööra sellele liigset tähelepanu riidlemise karjumise või kiire põgenemisega (õhutab mängule, premeerib ning erutab koera veelgi). Vaid lükka ta kindlameelselt eemale iga kord kui ta sulle läheneb ja ühe jala veidi üles tõstab, tee seda nii, et koerale peale ei vaata. Keelav käeliigutus lahtise käega järsult koera poole koos temale kinnitunud pilguga töötab ainult siis kui sul on staatus käes ja ta su pilgule reageerib. Eemaldu kohe kui ta hetkeks tardub, koerast välja tegemata. Korda kui ta uuesti püüab.

2. Kui tegevus kordub, korda korrigeerimist. 2-3 korda, see tekitab koeras käitumise vähenemist (ta reageerib sinu tõrjuva käeliigutuse peale väiksemagi pidurduse või mõttepausiga). Koer hakkab mõtlema saadud signaalide peale ja saab aru, et psühholoogilistes jõuvahedes on midagi muutunud.

3. Kui ta nüüd peale väikest pidurdamist püüab uuesti alustada, võta ta rahulikult kaelarihmast kinni ning vii kinnisele alale (eraldatud ala, aedik või puur) kus ta saab rahuneda. Ära lase teda sealt välja enne kui ta on täiesti rahunenud ning enda jaoks olukorra lahti mõelnud, seose loonud. Jälgi, et tal oleks sel alal rahulik olla, ta ei näeks teid ega omaks asju lõhkumiseks.

4. Kui sa näed, e ta on täiesti rahunenud päästa ta karistusalalt vaikselt välja. Ära pööra tähelepanu 5 minutit (ta peab ka karistusest pääsenuna käitumist rahulikuna hoidma, ülevoolavalt kiites või premeerides saab ta järgmise energialaengu ning käitumine kordub). Kui ta taas alustab korda kinni panemist seni kuni ta välja tulles on rahunenud.

5. Raskematel juhtudel soovitatakse koera kastreerimist või rahusteid. Kastreerimine aitab enamasti ainult juhul kui see on tehtud enne- või 6 kuusena. Hiljem see erilist mõju koera iseloomule reeglina ei avalda. Kastreerimise lisamõju võib tulla hormonaalse muutuse tõttu suurenenud söögiisust ning operatsiooni tõttu vähemaks jäetud jalutuskäikudest millede kaasmõjul koera kaal suureneb ning ta muutub seetõttu rahulikumaks.

6. Kõige kindlam viis kontrollida kas tegemist on hormonaalse tasakaalutuse või juhipositsiooni kinnitamisega on harjutada Amichien bondage neli põhitala ning selle läbi (juhtimine jahil ehk jalutuskäigul ning võõrastega kohtumine) suurendada füüsilist ja psühholoogilist koormust. Kui selle tegevuse tagajärjel (2 nädala jooksul) käitumine järk järgult vähenemise märke näitab, ei ole vaja rohtude ega lõikusega lahendust otsida. Jätka kindlameelselt ja olukord saab kontrolli alla.

NB! Kui sa mingilgi ajal tunned, et sa ei suuda olukorda kontrollida eemalda ennast olukorrast, loo enda ja koera vahele barjäär (teine tuba ja uks) ning palu antud alal kogemusi omava koolitaja abi. Koolitaja kohalolek, nõuanded ja ettekirjutused lisavad sulle enesekindlust ja aitavad vigu näha ning vältida.


Kärt Pingas
koerakuulaja

Allikas: Hüperaktiivne koer ja nõksutamine | Koer.ee

  • Tule trenni!
    Koerte trennid
  • Viimati lisatud albumid
  • Saagem sõpradeks

  • Raamat “43 trikki koertele”
    Raamat "43 trikki koertele"
  • Meie toetame
  • Meie liikmelisus
  • Chihuahua Sõprade Liit | Registrikood: 80343122 | Telefon: (+372) 503 7388 | E-post: info@chihu.ee | a/a: 221056303035 Swedbank