Chihuahua Sõprade Liit Facebookis
Chihuahua Sõprade Liit Twitteris
Chihuahua Sõprade Liit Instagram

Hüpoglükeemia koertel

25. veebr., 2014

Hüpoglükeemia koertelHüpoglükeemia, ehk väga madal veresuhkru tase on koerale eluohtlik seisund, kus kehal pole enam piisavalt energiat normaalseks funktsioneerimiseks. Vähene energia reserv ehk häirunud glükogenees/glükogenolüüs võib olla tingitud mitmest erinevast organismi funktsioonihäirest. Kuigi enamasti seostatakse hüpoglükeemiat nälgimisega, on üks haruldane ja väga tõsine hüpoglükeemia vorm siiski kaasasündinud. Teadlased on avastanud geenimutatsiooni inimestel ja leidnud et geen AKT2 tekitab glükogeenilise seisundi. Muteerunud geen käitub nii, nagu insuliini tase oleks kõrge, viies veresuhkru taseme liigse alanemiseni. Samuti tekitab sarnase seisundi ka kaasasündinud maksakahjustus või -puudulikkus, samuti elu jooksul omandatud maksakahjustus.

Oht on suur ka üsasisesel kasvupeetusel, kui emasel koeral on palju kutsikaid ja ruumi vaagnas järglaste arenguks jääb ahtaks. Väga kitsa vaagnaga ja kasvult üliminiatuursetel emastel on seega kordi suurem tõenäosus poegida geenimutatsiooniga poegi ning sellise tõsise häirega on nende elu pidevalt ohus. Kuna tegu on geneetilise veaga, pärandub hüpoglükeemia järglastele. Pisikest kasvu chihuahua on aga üliarmas ja väga ihaldatud, ostjaid jagub ja kasvatajaid, kes on spetsialiseerunud just miniatuursete kutsikate aretusele, lisandub.

Enim on avastatud hüpoglükeemiat yorkshire terjeritel ja chihuahuadel, sest mõlema tõu esindajad on miniatuursed ja nendes tõugudes on isendeid, kes kaaluvad täisealisenagi alla 1 kilogrammi. Väike kehakaal ja olematu rasvavaru on suurimad põhjused kiirel veresuhkru taseme langusel. Samuti langeb sellise raske haiguse käes kannatava koera kehatemperatuur ülimalt kiiresti. Seda võib juhtuda ka suvel jahedamal päeval. Ka pikad vahed söögikordadel võivad veresuhkru taseme üliohtlikult madalale viia. Koer võib koomasse langeda tohutu kiirusega ja kui koheselt abi ei saa, on tagajärjeks koera surm. Elustamine saab toimuda vaid loomaarsti kiirel tegutsemisel ja selleks tuleb koer viivitamatult loomakliinikusse spetsialistide hoole alla toimetada.


Sümptomid

  • Treemor ehk värisev koer
  • Loidus, apaatsus
  • Krambid
  • Ebaloomulikud liigutused, koordinatsiooni häired
  • Kile ärev haukumine, ka kiljumine
  • Häirunud peenmotoorika
  • Krooniline isutus
  • Hingeldus
  • Pikad uned
  • Lihashüpotoonia
  • Tsünoos

Soovitused

Koera tuleb toita läbi elu paaritunniste vahedega ja toit peaks olema mitmekülgne. Krõbinad peaksid aga olema pidevalt saadaval juhuks, kui koer üksi kodus on. Aruta arstiga läbi koera toidumenüü. Kindlasti tuleb looma menüüsse lisada puuvilju, mett (võib ka igemetele määrida), mandlivõid ja loomade siseorganeid. Kui koer on isutu, tuleb teda vägisi toita ja joota.

Alustuseks soovitab märgatava loiduse ja isutuse korral Kanadas elav rasket hüpoglükeemiat põdeva koera omanik, kelle pisike chihuahua on korduvalt koomaseisundis hospitaliseeritud ja üle noatera eluga pääsenud, segada meest ja veest süstlatäis segu ja sellega vägisi koera joota, oodata siis tund ja püüda uuesti koera sööta. Kui tulemusi pole, korrata sama protseduuri veel kord ja kindlasti kogu selle aja koera soojas hoida. Tavaliselt on koer siis sööma hakanud, sest veresuhkru tase on taas normaliseerunud ja koeral on isu tõusnud.

Kanada loomaarstide soovitusel tuleks koera toita rohkem taimsete kui loomsete valkudega, sest taimsed valgud imenduvad hüpoglükeemia korral kiiremini ja neid on kergem seedida. Koera menüüsse kuulub igal päeval teelusikaotsatäis mandlivõid ja tükike banaani. Koer peab saama palju puhata ja pikalt magada. Loom peab viibima pidevalt soojas temperatuuris ja õueskäimine talvel on suure tõenäosusega võimatu. Ka toatemperatuuri tuleb jälgida ja see peaks olema tavapärasest kõrgem. Hüpoglükeemiat põdevatel koertel on suurim oht koomasse sattuda öösel, kui neid ei ole enne magamaminekut toidetud ja ruum on jahe. Seega tuleks meeles pidada, et toita tuleb ka täiskasvanud koera vähemalt neli korda päevas ja vahepalasid võiks veelgi olla. Oluline on ka hommikul koheselt koerale süüa anda. Loomaarstiga tuleks arutada samuti liikumisvajaduse määramine ja võimalused seda siseruumides teha, milleks meie kliimas on vajadus pikal perioodil aastas.

Probleem võib tekkida ka suvel liiga suure kuumusega, kui keha üle kuumeneb ja tekkib vedelikupuudus. Pidevalt tuleb temperatuuri jälgida ja vastavalt koera jahutada või soojendada. Ärge asetage koera pesa ukse või akna lähedusse, pesa peaks olema pealt kinnise katusega, et koer tõmbetuult ei saaks. Koer ei tohiks pikalt kiirel tempol liikuda ja mängida hoogsaid mänge, sest ta kulutab siis kiiresti oma varusid ja kooma oht on ka siis olemas. Pole mõtet haiget koera viia koertenäitustele, kuna selliste koerte edasiaretamine on ebaeetiline ja kogu tõu geneetikat rikkuv. Tohutu pinge ja mure perele, kus koerakese elu on pidevalt ohus, ei ole vaid emotsionaalselt paljunõudev, vaid ka majanduslikult kulukas. Üldjuhul jääb hüpoglükeemiat põdeva koera elu tavapärasest lühemaks, kuna vanemas eas haigus süveneb.


Krista Laanet

Chihuahua Sõprade Liidu juhatuse liige

Fakte on kinnitanud mitmed hüpoglükoomiat põdevate koerte omanikud, kellega on läbi viidud küsitlused.

  • Tule trenni!
    Koerte trennid
  • Viimati lisatud albumid
  • Saagem sõpradeks

  • Raamat “43 trikki koertele”
    Raamat "43 trikki koertele"
  • Meie toetame
  • Meie liikmelisus
  • Chihuahua Sõprade Liit | Registrikood: 80343122 | Telefon: (+372) 503 7388 | E-post: info@chihu.ee | a/a: 221056303035 Swedbank