Chihuahua Sõprade Liit Facebookis
Chihuahua Sõprade Liit Twitteris
Chihuahua Sõprade Liit Instagram

Kiip võib päästa kalli karvase sõbra

8. apr., 2013

Sarnaselt koertele muutub ka kasside mikrokiibiga märgistamine Tallinnas kohustuslikuks.

Tänu koerte kohustuslikule kiibistamisele on hulkuvate koerte hulk Tallinnas 99,9% kahanenud, kuid kodutud kassid teevad kõigile loomasõpradele jätkuvalt muret ning seetõttu muudetakse 1. jaanuarist 2015 linnas elavate kasside kiibistamine kohustuslikuks. Plaanis on muuta praegune koerteregister lemmikloomaregistriks, kus oleks kirjas kõik Tallinna lemmikloomad.

«Seni on kasside kiibistamine olnud vabatahtlik ja seda on kasutanud ainult kallite tõuloomade omanikud,» ütles linnapea Edgar Savisaar. «Linnavalitsuse poole on pöördunud mitmed inimesed ja väikeloomadega tegelevad kodanikeühendused, kes valutavad südant inimliku hoolimatuse tõttu tänavatele jäetud peremeheta loomade pärast, nähes lahendust just kohustuslikus kiipimises.»

Toakassidki kaovad iga päev

Juba praegu saab kasse mikrokiibiga märgistada kõigis Tallinna loomakliinikutes, osas neist kantakse loom tasuta ka Tallinna registrisse. Need kliinikud leiab Tallinna lemmikloomaportaalis: http://www.tallinn.ee/est/lemmikloom/Koeri-saab-tasuta-registreerida-jargmistes-kohtades. Mis tahes liigist kiibitud lemmiklooma saab omanik ise registreerida riigiportaalis. Praegu on soodsaim koht kasside kiipimiseks MTÜ Loomade Hoiupaik loomakliinik (Viljandi mnt 24d), seal maksab see kümme eurot.

Tihti arvatakse ekslikult, et tubaseid kasse ei ole vaja kiipida ega registreerida. Kahjuks aga kaotatakse keskkonnaameti vanemspetsialist Triinu Maandi sõnul toakasse iga päev. «Toakassid kukuvad akendest ja rõdudelt alla, lipsavad õue uste vahelt, põgenevad autodest, kui neid ei hoita kassikindlas kandmisvahendis,» selgitas ta. «Toakassid on õuetingimustes abitud ning satuvad kergesti õnnetustesse. Kui tänavalt leitud kass ei ole kiibitud ja registreeritud, on tema omanikku väga raske kindlaks teha. Registreeritud kassi omanik on aga telefonikõne kaugusel. Soovitame kõigil kassiomanikel oma lemmik kiipida ja registreerida, kuna kevade saabudes suureneb ka oht, et toakassid pääsevad õue ning jäävadki kadunuks.»

Linn annab kiipimiseks 100 000 eurot

Üleminekuks kohustuslikule kiipimisele korraldatakse aprillist oktoobrini kiipimiskampaania, kus Tallinna linna elanikud saavad oma kassid soodushinnaga kiipida ja registreerida. Esimene soodusaktsioon toimub heakorrakuu avaüritusel 20. aprillil Lasnamäel Kivila pargis (Kivila 46 maja taga haljasalal).

Plaanis on teha seda iga linnaosa kolmes kõige külastatavamas tõmbekeskuses ehk kaubanduskeskuste, turgude või asutuste parklate ja väljakute läheduses. Tallinna tänavuses eelarves on kasside kiipimiskampaania korraldamiseks ette nähtud u 100 000 eurot.

Kasside turvakodu vabatahtlik, lauljanna Hannah Ild peab teavituskampaaniat ülimalt oluliseks. «Meile on inimesed öelnud, et kas te nalja teete, et ma lasen looma kiibiga märgistada, ning küsinud: kas te ise tahate, et keegi teid kosmosest jälgiks?» rääkis Hannah. «Kasside turvakodu vabatahtlikuna puutun pidevalt kokku väär-arusaamadega, justkui oleks kiip kusagilt kõrgemalt vaadeldav jälgimisseade, ka arvavad paljud, et looma kiibi kaudu hakkab keegi neid jälitama. Nii see loomulikult ei ole ning loodan, et sellekohast teavitustööd tehtaks enne 2015. aasta jaanuarikuud rohkem. Arvatakse ka, et kiibi panek on loomale ebamugav ja valulik. Tegelikult on protseduur kiire ja valutu nagu vaktsiinisüst. Igapäevases elus ei tekita kiip loomale mingit ebamugavust. Kasside turvakodu on oma kojuminevaid hoolealuseid kiipinud juba kaks aastat ning tänaseks oleme jõudnud ka uute kodude seas piisavalt palju kiibi vajalikkust kinnitavat informatsiooni levitada.»

Tänavakassid lähevad kalliks maksma

Loomakaitse seltsi juhatuse liige Annika Lepp ütles, et kasside kiibistamine, kastreerimine, steriliseerimine on meetodid, mis vaieldamatult ohjeldavad hulkuvate või hüljatud kasside populatsiooni. «Tänu kiibistamisele hoiavad kulusid kokku ka kohalikud omavalitsused. 2012. aastal tehtud uuringust selgus, et 2011. aastal kulus Eesti kohalikel omavalitsustel hulkuvate loomadega tegelemiseks 864 852 eurot. Nagu aastatepikkune praktika tõestab, pole koduta jäänud koerte-kasside püüdmine ja hukkamine tulemuslik ega ka mitte eetiline meetod nende vähendamiseks.»

Lepa sõnul on kahjuks väga raske hinnata hulkuvate kasside arvu, hinnanguliselt võib neid Tallinnas olla kümneid tuhandeid. Näiteks ainuüksi linna hoiupaika satub aastas üle 2000 kassi. «Suureks probleemiks on metsistunud kassid, kes tekitavad mitmekümnepealisi, raskesti ohjeldatavaid ja väga kiiresti paljunevaid kassikolooniaid. Näiteks tegeles loomakaitse selts hiljuti Kopli 37-pealise kassikolooniaga, kellest enamus on kenasti kodu leidnud,» rääkis Lepp.

Märgi kassi kaelarihmale telefoninumber


Astroloog ja lemmikloomade armastaja Edda Paukson:

Loomulikult on see väga hea, et mikrokiibiga märgistamine muutub kohustuslikuks. Aga ma arvan, et kassikestel võiks olla kaelas ka omaniku telefoninumbriga kaelarihmad. Siis ei peaks kassi leidja minema temaga loomaarsti juurde või varjupaika, et kiipi lugeda.

Minul on kodus kaheaastane tõukass Dorian, poeg kinkis. Tema on meil loomulikult kiibistatud. Meie kass on Püha Birma tõugu kiisu ja kiip aitaks kiisut kiirelt leida, kui ta peaks meil mingil põhjusel valla pääsema. Ma usun, et kui mul oleks niinimetatud promenaadi tõugu ehk tänavalt leitud kassike, siis ma laseks ta samuti kiipida, sest armastaks teda ju ikka samamoodi. Hea, et lemmikloomaregister on loodud ja paremini toimib.


Greta Kaupmees

Allikas: Kiip võib päästa kalli karvase sõbra | Pealinn

  • Tule trenni!
    Koerte trennid
  • Viimati lisatud albumid
  • Saagem sõpradeks

  • Raamat “43 trikki koertele”
    Raamat "43 trikki koertele"
  • Meie toetame
  • Meie liikmelisus
  • Chihuahua Sõprade Liit | Registrikood: 80343122 | Telefon: (+372) 503 7388 | E-post: info@chihu.ee | a/a: 221056303035 Swedbank