Chihuahua Sõprade Liit Facebookis
Chihuahua Sõprade Liit Twitteris
Chihuahua Sõprade Liit Instagram

Millised on loomade kuumarabanduse tunnused

30. juuni, 2016

Millised on loomade kuumarabanduse tunnusedTänavu jõudsid kuumad suveilmad kohale tavapärasest varem ning ilmateenistuse prognooside kohaselt peaks lähipäevadel ja -nädalatel temperatuur tõusma veelgi. Eestimaa Loomakaitse Liidu ja Loomade Kiirabikliiniku spetsialistid tuletavad loomaomanikele meelde, et suvekuumus mõjub ka nende lemmikute tervisele laastavalt.

“Aknast alla kukkunud või tuulutusasendisse jäetud akende vahele kinni kiilunud ja end raskelt vigastanud kassid kuuluvad suvisel ajal kahjuks iga loomaarsti patsientide hulka. Ka kukuvad kassid sageli akendest ja rõdult alla ning saavad eluohtlikke vigastusi. Kahetsusväärselt palju olen puutunud oma töös kokku kuumarabanduse saanud koertega,” rääkis Loomade Kiirabikliiniku loomaarst Valdeko Paavel.

„Kuudis elavatel koertel peab olema kõrvetava päikese eest varjumisvõimalus. Ka autosse ei tohiks omi koeri ja kasse jätta, sest isegi praokile jäetud akendega tõuseb temperatuur seal väga lühikese ajaga liiga kõrgeks ning sellega mittearvestamine lõpeb pahatihti fataalsete tagajärgedega,” nentis Eestimaa Loomakaitse Liidu juhatuse esimees Heiki Valner, lisades, et lemmikloomi ei tasuks ka randa kaasa võtta, sest kiirgav päike ja kuum rannaliiv on viimased asjad, mida koerad naudiksid.

Kuumarabandus on olukord, mis tekib keha liigsest kuumenemisest ning vedelikupuudusest. Selle vältimiseks tuleb lemmikule tagada piisavas koguses värsket joogivett ja varjumisvõimalus. Tugev treening ja pikad matkad on koertele palava ilmaga äärmiselt ohtlikud. Ketikoertele tuleb anda võimalus varjuda päikese eest ka mujale kui kuuti, sest kuudis valitsev temperatuur võib samuti tõusta eluohtlikult kõrgele tasemele.

Kuumarabanduse tunnusteks on: loom on väga apaatne ja loid, tasakaaluhäired, hingeldus, värinad, hiljem võib kaotada teadvuse ning krambitada. Kui te kahtlustate, et teie lemmik on saanud rabanduse, siis viige ta jahedasse kohta, kastke jaheda vee või niiske rätikuga, teadvuse kaotuse korral vabastage hingamisteed ning proovige saada loomaga kontakti. Kindlasti helistage kiiresti loomaarstile, kes annab edasiseks juba täpsemad juhised.

Kuumarabandus võib tekkida kõikidel loomadel, kuid eriti suures ohus on need, kellel esineb südame- või hingamisteedeprobleeme ja ülekaalulisust. Riskigruppi kuuluvad näiteks ka sellised lühininalised tõud nagu buldog, mops, Pärsia kass jt.


Toimetas: Triinu Laan

Allikas: Millised on loomade kuumarabanduse tunnused – Maaleht

  • Tule trenni!
    Koerte trennid
  • Viimati lisatud albumid
  • Saagem sõpradeks

  • Raamat “43 trikki koertele”
    Raamat "43 trikki koertele"
  • Meie toetame
  • Meie liikmelisus
  • Chihuahua Sõprade Liit | Registrikood: 80343122 | Telefon: (+372) 503 7388 | E-post: info@chihu.ee | a/a: 221056303035 Swedbank