Chihuahua Sõprade Liit Facebookis
Chihuahua Sõprade Liit Twitteris
Chihuahua Sõprade Liit Instagram

Parasiidid

4. nov., 2012

Regulaarne harjamine on esimene samm väliste parasiitide ja nahahaiguste ennetamiseks. Pikakarvalist koera peaks kammima igapäevaselt nüriotsaliste piidega kammiga. Seejärel harjake koera karvkatte pikisuunas ka harjaga. Lühikarvalist koera harjake lühipiiliste harjaga või harjamiskindaga. Regulaarne kammimine aitab hoida koera tervist ja nii saate kontrollida ka võimalike parasiitide teket ja nahahaigusi nende varajases arengujärgus ning siis kiirelt tegutsema hakata.

Kirbud

Kirbud on kõige levinumad välised parasiidid. Nakkusega koera nimetatakse peremeheks. Erinevate liikide kirpe nimetatakse kas siis koera kirpudeks, kassi kirpudeks, siili kirpudeks ja küüliku kirpudeks. Kõige levinum kasside ja koerte kirp kannab nime Ctenocephalides felis ― kassi kirp. Koerad võivad saada kirpe ka küülikutelt, lindudelt ja siilidelt. Täiskasvanud kirbud toituvad koera verest ja lasevad end siis näiteks vaibale, et munema hakata. Täiskasvanud kirbud munevad iga päev kuni 40 valget, ovaalse kujuga, poolemillimeetrist muna.

Umbes 1-10 päeva jooksul (sõltuvalt temperatuurist ja niiskustasemest) kujuneb munast vastne ja seejärel röövik ning uus täiskasvanud kirp hüppab koera peale ning uus elutsükkel algab taas. Kirp toitub verest. Hammustuse tagajärjel tungib kirbu sülg naha sisse ja võib koera nahal allergilist reaktsiooni põhjustada. Kirbu hammustuste ülitundlikkus on koertel üks levinumaid nahaprobleeme. Kui teie koer on kirbu hammustuste suhtes tundlik, võib ka üksainus kirp ägeda ärrituse tekitada.

Kuidas aru saada, et koeral on kirbud

Kirpe on raske tuvastada, kuna nad liiguvad väga kiiresti. Täiskasvanud kirpude asukohta saab määrata peenepiilise kammi abil, üldjuhul just lühikarvaliste koerte puhul. Kui kirpe pole märgata, annavad nende olemasolust aimu nahal leiduv mustus (kirpude väljaheited). Kirpude mustust saab muust mustusest eristada nii, kui asetate niisutatud valge pabertaskurätiku sellele kohale. Kui paber muutub punakaks, on tegemist kirbu mustusega.

Kuidas kirpudest vabaneda

Vastupidiselt levinud arvamusele ei kaitse õllepärm, küüslauk, B-vitamiin, eukalüpt ega teepuuõli koera kirpude eest. Kirpude raviks on saadaval mitmeid erinevaid pumpasid, pihusteid, tablette, kohtravimeid jne. Mõned neist on saadaval vaid veterinaarkliinikutes ja vajalikud juhul, kui tavaravimid on koera jaoks vastuvõtmatud. Üldjuhul on kasulik kasutada täiskasvanud kirpe hävitavat toodet koos munade ja vastsete arengut takistava ravimiga.

Parimate tulemuste saamiseks on oluline hävitada kirpe nii koeralt kui ka kogu majapidamisest. Kirpude munad elutsevad nt vaipadel ja põranda pragudes pikka aega. Nende mittehävitamisel antud piirkondadest, areneb munadest peagi uus kirpude generatsioon. Puhastage vaipu korrapäraselt ja visake pärast imemist tolmukott ära. Jätkuva kirbuprobleemi korral paigutage tolmuimejale spetsiaalne kirbuvõru. Kuid ärge unustage seda tootja juhiste kohaselt vahetamast. Peske korrapäraselt ka koera magamisaset.

[xyz-ihs snippet=”vahejoon”]

Puugid

Puugid on vereimejad putukad, kes peidavad oma esiosa koera naha alla. Puugid on imeväikesed kaheksa jalaga mustad, pruunid või punased parasiidid. Kui puuk on end koera nahale haakinud, võib ta paisuda kuni viinamarja suuruseks.

Kuidas aru saada, et koeral on puugid

Puugid on silmaga nähtavad putukad. Nende avastamiseks kontrollige korrapäraselt koera karva.

Kuidas puukidest vabaneda

Puuke on võimalik eemaldada, kuid olge väga tähelepanelikud. Kui mingi osa puugist jääb naha sisse, võib koeral ohtlik reaktsioon tekkida. Küsige veterinaarilt nõu, kuidas puuke korrektselt eemaldada või kasutage sellist kirbutõrjevahendit, mis toimib ka puukide korral.

[xyz-ihs snippet=”vahejoon”]

Täid

Täisid on väga erinevat tüüpi ja nad levivad ühelt loomalt teisele otsese kontakti teel. Täid on parasiidid, kellest osad toituvad verest ja teised nahast. Täid on väikesed, tuhmid, läbipaistvad putukad, kes munevad mune looma karvadesse. Neid on eriti hea täheldada tumedas karvkattes.

Kuidas aru saada, et koeral on täid

Nakkuse levinumaks märgiks on kasimatu, kuiv karvkate. Ilmneda võib ka karvkatte kaotus ja koer võib end ägedalt kratsida. Kutsikatel võib esineda eriti tugev nakkus verdimevate täide suhtes. Täid on silmaga nähtavad parasiidid, kelle munad on sageli rohkem nähtavad kui täid ise. Kuid üldjuhul on tuvastatavad mõlemad.

Kuidas täidest vabaneda

Nakkuse vältimiseks ärge minge ühegi koera lähedusse, kel on täisid tuvastatud. Kontrollige koera regulaarselt ja kui kahtlustate nende olemasolu, võtke ühendust veterinaariga.

[xyz-ihs snippet=”vahejoon”]

Kõrvalestad

Need parasiidid toituvad kõrva vooderdisest, puurides end läbi naha. Seerum immitseb haavadesse, moodustades kõrva kanalisse pruunikat eritist. Äärmuslikel juhtudel võib kõrva kuulmekile puruneda, mis kahjustab keskkõrva ning võib põhjustada näiteks tasakaaluhäireid ja krampe.

Kuidas aru saada, et koeral on kõrvas lestad

Kui koer sügab või kratsib sagedasti kõrvu, võivad tal kõrvalestad olla. Kontrollige koera kõrvu regulaarselt, puhastades nende sisemust vati või sõrme otsaga (ärge kasutage kunagi vatitikku, kuna koera kõrva sisemus on väga õrn). Olge ettevaatlik, kuna võite kõrva kuulmekilet lihtsalt vigastada. Kui te pole kindel, kuidas seda õigesti teha, küsige nõu veterinaarilt. Kui märkate koera kõrva sees pruuni eritist, on tal tõenäoliselt lestad.

Allikas: Parasiidid – Purina

  • Tule trenni!
    Koerte trennid
  • Saagem sõpradeks

  • Raamat “43 trikki koertele”
    Raamat "43 trikki koertele"
  • Meie toetame
  • Meie liikmelisus
  • Chihuahua Sõprade Liit | Registrikood: 80343122 | Telefon: (+372) 503 7388 | E-post: info@chihu.ee | a/a: 221056303035 Swedbank