Chihuahua Sõprade Liit Facebookis
Chihuahua Sõprade Liit Twitteris
Chihuahua Sõprade Liit Instagram

Tiina Toomet: ülekaalulisi loomi kohtab Eestis üha rohkem

25. nov., 2012

Fenomen, et kõik lemmikloomad lähevad lõpuks peremehe nägu, kehtib kahjuks ka kehakaalu kohta. USA-s tegutseva Lemmikloomade Rasvumise Ennetamise Assotsiatsiooni andmeil on 50% sealsetest koertest ja kassidest ülekaalulised, 20% lausa rasvunud. Paraku pole lood kiita ka Eestis. Loomaarst Tiina Toomet nendib, et ülekaalulisi loomi kohtab ka siinmail üha rohkem. Seda nii kasside kui koerte hulgas.

Kuidas tuleks lemmiku eest hoolitseda, et koduloom tervisliku kaalu säilitaks?

Sõna sõnalt on see lihtne – vähem süüa ja rohkem liikuda. Arvestada tuleks sellega, et keskikka jõudnud koeral või kassil on endiselt hea seedimine, aga energiavajadus väiksem kui noorel loomal. Lisakilod tulevad kiiresti ja märkamatult, eriti kastreeritud loomadel ja nendest lahti saamine on tunduvalt keerukam, kui algusest peale kaalu kontrolli all hoidmine. Kindlad söögiajad, toitu ei hoita päev otsa kausis saadaval ja kõik lisapalad arvestatakse päevaratsioonist maha – need on põhipunktid, millest võiks lähtuda. Piisav liikumine muidugi sinna juurde.

Kui ülearune kaal juba turjal, siis mida ette võtta?

Põhimõtet vähem süüa ja rohkem liikuda on tegelikus elus päris keerukas järgida. Lihtsalt toidukoguse vähendamine võib jätta looma ilma vajalikest vitamiinidest ja mineraalainetest. Paksu koera ja eriti veel paksu kassi ei saa kuidagi aktiivselt sportima sundida. Ikka tasa ja targu. Abi on spetsiaalsetest kaalulangetavatest dieetidest ning toidu peitmisest või eriliste mänguasjade kasutamisest, mis sunnivad looma nii-öelda jahti pidama, et toit kätte saada. Kui mõelda isemajandavale talukassile, siis tema peab ikka päris palju vaeva nägema, et hiir saagiks saada.

Kas on teatud tõuge, kelle puhul peaks liigse toidu ja alatreenitusega eriti ettevaatlik olema?

Koerad-kassid ei käi reeglina ise kapi kallal ja seega ei saa me öelda, et loom sõi ennast paksuks. Ikka meie söötsime. Mõnega peab muidugi rohkem “vaeva” nägema ja mõne kaal ei tõusegi. Rohkem tuleks ette vaadata kuldsete ja labradori retriiverite ning taksikoertega, kel lisakilod eriti kiired tulema. Ka spanjelite ning dalmaatsia koerte hulgas on paksukesi rohkem kui mõne teise tõu esindajate hulgas.

Mis võib olla ületoitmise ja selle ravimata jätmise tulemus?

Ülekaalust tekivad tervishädad ka lemmikloomal nagu inimeselgi. Suhkruhaigus ja liigeseprobleemid on enamlevinumad. Ülekaal koormab südant ja kopse. Paksud kassid ei ulata end enam igalt poolt lakkuma ja neil võib näha koledamat, kõõmast kasukat kui nende saledatel suguvendadel.

On kogemusele toetudes ehk võimalik kirjeldada peremeest, kelle käes lemmik kergelt õhupallitaoliseks võiks muutuda?

Ülekaalulisi loomi võib leida igasugustes peredes, isegi sellistes, kus inimtoidu juures hoolega kaloreid loetakse. Koerad-kassid on kavalad ja oskavad meid uskuma panna, et nad on pidevalt hirmus näljased. Pehme iseloomuga inimene tuleb tavaliselt looma anuvale pilgule vastu ja annabki palukese, siis teise ja kolmandagi. Kusjuures sageli palub loom hoopis tähelepanu, mitte toitu. Siit õpetus: kui teid taaskord paluvalt vaadatakse, võtke kätte ja korraldage hoopis üks tore mängutuur. Põletage kaloreid nende kogumise asemel.


Piret Sarv

Allikas: Tiina Toomet: ülekaalulisi loomi kohtab Eestis üha rohkem | Õhtuleht

  • Tule trenni!
    Koerte trennid
  • Saagem sõpradeks

  • Raamat “43 trikki koertele”
    Raamat "43 trikki koertele"
  • Meie toetame
  • Meie liikmelisus
  • Chihuahua Sõprade Liit | Registrikood: 80343122 | Telefon: (+372) 503 7388 | E-post: info@chihu.ee | a/a: 221056303035 Swedbank